Ir. Marten Hylke Maas 10 maart 1892- 6 mei 1981 Marten Hylke Maas werd op 10 maart 1892 geboren in Makkum. In Haarlem is hij van 1930 tot 1955 directeur van Openbare Werken en het Grondbedrijf geweest. Tijdens zijn directeurschap heeft Maas, ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden van crisis, tweede we reldoorlog en de daarna volgende moeizame herstelpe riode, door zijn enorme inzet, verbluffend veel voor Haarlem weten te bereiken. Er bestaat dan ook alle aanleiding aan zijn persoon en werk in dit jaarboek aandacht te besteden, al heeft hij reeds vijfentwintig jaar geleden onze stad verlaten. In 1917 behaalde Maas hetdiplomavan civiel-ingenieur aan de Technische Hoge school in Delft. Hij begon zijn loopbaan als ingenieur bij de Hollandse Beton Maat schappij in Nederlands Indië. In 1923 werd hij aange steld als adjunct-directeur van Gemeentewerken in Leeuwarden. Vier jaar later werd hij daar benoemd tot directeur. In 1930 volgde hij ir. L.C. Dumont op als direc teur van Openbare Werken en het Grondbedrijf in Haar lem. Niet onvermeld mag blijven dat hij werd gekozen uit 56 sollicitanten. Er wachtte ir. Maas hier een zee van werk. Tengevolge van de annexatie in 1927 van de gemeenten Schoten en Spaarndam en van delen van Heemstede, Bloemendaal, Haarlemmerliede en Velsen, moest de infrastructuur van de stad grondig worden aangepast om de nieuw verworven gebieden te integreren. Voor een betere ontsluiting van Haarlem-Noord werden de Delftlaan en de Spaarndamseweg aangelegd. De Rijks straatweg werd hierdoor van een groot deel van het locale en interlocale verkeer verlost. De Prinsenbrug werd gebouwd om het in de Waarder- en Veerpolder aangelegde industriegebied, via de Oude weg, uit de stad beter bereikbaar te maken. Teneinde Haarlem- Oost te ontsluiten werd in het verlengde van de Rusten burgerlaan een brug over het Zuider Buiten Spaarne gebouwd, de Buitenrustbrug. Deze oeververbinding was door ir. Maas, met vooruitziende blik, ontworpen als een dubbele brug, maar om financiële redenen werd in eerste instantie een enkele brug voor tweerichting- verkeer gebouwd. In aansluiting hierop werden de Schipholweg en de Prins Bernhardlaan aangelegd. Haarlem-Zuid kreeg daardoor een goede verbinding met de oude Rijksweg Haarlem-Amsterdam. Door de annexatie in 1927 nam het inwonertal van Haar lem toe van 80.500 tot 113.300. Daarna groeide de be volking van Haarlem met circa 2.000 per jaar, tot 142.700 190

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 192