Cornelis Lijnzaad geboren 11 juli 1902 overleden 17 maart 1982 Kees Lijnzaad is voor velen de personificatie van de Stichting Diogenes Haarlem geweest en zal dat ook blijven na zijn overlijden. Vrij kort na de oprichting van de stichting in 1969 heeft hij het voorzitterschap op zich genomen. Met de enor me inzet van zijn krachtige persoonlijkheid heeft hij de restauratie van oude panden ter hand genomen. De bekroning op zijn werk was de restauratie van de prove niershuisjes aan het Groot Heiligland en Gedempte Ou de Gracht nr. 60, welk project in 1974/75 kon worden verwezenlijkt. Terecht is het poortje bij de Frans Hals huisjes naar hem vernoemd. Daarna is zijn gezondheid, die reeds jaren slecht was, zodanig achteruit gegaan, dat hij de leiding aan anderen heeft moeten afstaan. Hij werd - uiteraard - tot ere-voorzitter van het bestuur van Diogenes gekozen. Wie was deze markante figuur, aan wie Haarlem zo veel te danken heeft? Een man met een ongewone carrière, die vele functies heeft veroverd en met verve bekleed. Begonnen is hij als jongste bediende op diverse kanto ren. In de avonduren studeerde hij om verder te komen in de maatschappij. Van 1924 tot 1945 is hij werkzaam geweest in het onderwijs, aanvankelijk als gewoon on derwijzer en later als hoofd van diverse scholen in Zaan dijk, Den Haag en tenslotte in IJmuiden. In het verzet is hij zeer actief geweest. Na de oorlog is hij daarom lid geweest van het Hoofdbestuur van de Stichting 1940/ 45. Van 1946 tot 1948 was hij werkzaam bij de Culturele Dienst van het Ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting. In 1948 is hij directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk ge worden. Uit die tijd dateert zijn samenwerking met de Vlaamse provincies, waarvoor hij een hoge Belgische onderscheiding mocht ontvangen. Vanaf 1953 tot zijn pensionering bekleedde hij de functie van directeur van de Stichting Noord-Holland voor Maatschappelijk Werk. Daarnaast heeft hij als actief bestuurder geduren de zijn werkzaam leven tal van lidmaatschappen be kleed van besturen en commissies op kerkelijk terrein - hij was lid van de Nederlands Hervormde Kerk - en op sociaal-cultureel gebied. Te veel om op te noemen. Een man met zoveel energie en deskundigheid op be stuurlijk niveau was de aangewezen man om leiding te geven aan de Stichting Diogenes, die op ongebaand terrein moest pionieren. Van zijn contacten met vele overheidsfunctionarissen kon hij een dankbaar gebruik maken. 199

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 201