Bruijn, Heshuysen, Van Valkenburg, Steenis, Hogen- dorp, Camerling, Schepenen. Marijtje de Jong te regt gesteld. Eisch: geeseling, brandmerk, bannissement of confi nement, den heer Hoofdofficier afgegaan zijnde in deli- beratis. De Bruin: vindt de zaak vol speculatien aan de eene kant het crimen zwaar, aan de andere zijde, de gevangene onnozel en gedwongen: heeft gesprooken met advo- caaten Ellinkhuysen en Van Zanen beroemde luiden voor al in criminalibus; waren met hen van begrip dat een straf moest gevonden worden, die uiterlijk een straf scheen, maar inderdaad geen straf was, e.g. een confi nement voor eenige jaaren, waar door zij een goede opvoeding zoude krijgen en van armoede bevrijd zijn: Ellinkhuysen was voor bannissement, doch hij niet, ver mits de onnozelheid van 't meisje: dierhalven van senti ment 6 of 8 jaaren te confineeren etc. reserveert aan zich de faculteit om van sentiment te veranderen. Heshuysen: met De Bruijn, maar 't confinement voor 15 jaaren, zo er geen heeren voor een eeuwig confinement zijn. Van Valkenburg: 't crimen van bloedschande is bij voor zittende Heeren ondersteld begaan te zijn, zo ook bij hem: want de ligte omstandigheid wegens het niet be vestigen is in cas subject mits onkunde en onnozelheid van geen gewigt. Goddelijke wetten vorderen hier de dood, maar deze straf mits de onnozelheid van 't meisje, welke niet voor komt capax doli te zijn, moet worden gemitigeerd. En alzo de einden van de straffen tweder- leij zijn en hun relatie hebben deels tot de subjecten, deels tot de gemeente; tot de subjecten om die te corri geren, tot de gemeente met die te waarschouwen, en met die te ontlasten van booze menschen behoorde hier de civiele dood plaats te hebben namentlijk eeuwige gevankenis; waardoor de delinquente schuldig aan zo verfoeylijke misdaad het commercium hominum wordt onttrokken: welke straf te meer applicabel voorkomt, om dat zo het confinement voor zekere tijd genomen wordt, het eene absurditeit en groote incongruïteit zou de zijn dat zodanig persoon in de zamenleving wierde geduld; en evenwel het bannissement ook vol specula tie zoude zijn, zo om de onnozelheid van 't subject, als omdat hetzelve niet verder als de jurisdictie van de stad zoude konnen worden geëxtendeerd. Steenis: met Valkenburg. Hogendorp: met Valkenburg.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 24