Tortuur criminele rol verschenen, was er dan ook sprake van (het vermoeden van) een ander misdrijf. Politieke delicten. Bij de politieke delicten kan er niet gesproken worden over verschuivingen in de straftoe meting: de delicten zijn te plaatsgebonden en komen alleen in tijden van politieke onrust voor. Het betreft hier 17 zaken waarvan er drie in 1750 spelen (pachtersop- roer) en de rest van 1786-1794 (patriotse-prinsgezinde rellen). De opgelegde straffen zijn over het algemeen met zeer zwaar: vooral na 1787zijn de straffen zeer mild ?m,Tr„n ,T?merheid- °pe"t>*re trouw. In totaal zijn er in deze categorie 29 zaken, die zich met zo gemakkelijk met elkaar laten vergelijken De helft van de zaken betreft het verbreken van een verban ning. Verder handelt het om zaken als maat- en qe- wichtsmisdrijven, valsheid in geschrifte, muntmisdrij- ven, overtreding, verlaten van kinderen (de kinderen die achterbleven kwamen namelijk ten laste van de stad: het was dus een misdrijf tegen de schatkist). In de meeste gevallen werd er een confinement (al of met met een verbanning) opgelegd. De bestraffing van de delicten in deze categorie was niet zeer streng, met uitzondering van de muntmisdrijven, Valsemunterij werd vanouds als een zeer zwaar delict gezien, dat met de dood strafbaar was; sommige criminologen schre ven zelfs straffen als 'verbranden' of 'koken in olie' voor. In Haarlem komen in 1779 twee veroordelingen voor van het uitgeven van vals geld. Het betrof hier een zaak waarin de man (die samen met zijn vriendin het geld uitgaf) ook nog een poging had ondernomen tot het maken van vals geld. Deze poging was echter mislukt: het geld dat hij uitgaf, had hij niet zelf gemaakt. Als straf krijgt hij de straf die het dichtst bij de doodstraf staat: geselen met de strop om de hals en brandmerken, 25 jaar werkhuis en een eeuwige verbanning. Zijn vriendin wordt gegeseld en eeuwig verbannen. Diversen, onbekend. Uiteraard kan er in deze catego rieën niet gesproken worden over verschuivingen in het strafbeleid; de zaken zijn te verschillend of onbekend en niet erg talrijk (diversen: 5, onbekend: 2). In het bovenstaande is reeds gezegd dat één van de belangrijkste punten in de strijd voor de hervorminq van het strafrecht het afschaffen van de tortuur was Als de schout oordeelde dat er reden was voor een scherper examen (tortuur), diende hij daartoe een ver zoek in bij de schepenen. Dit werd niet zo maar ingewil- 28

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 30