n ligd: bijvoorbeeld in 1740 bij twee zaken van diefstal met braak, waarin de verdachten halsstarrig ontkenden, t werd zijn verzoek in eerste instantie afgewezen. Pas nadat de verdachten drie maanden in het werkhuis wa ren opgesloten en toen nog niet wilden bekennen, werd zijn (herhaalde) verzoek ingewilligd. Tijdens de tortuur bekenden de verdachten overigens wel. Kennelijk was men zeer huiverig om gevangenen aan tortuur te onderwerpen en wilde men eerstal het andere geprobeerd hebben voor men hiertoe over ging. Een middel dat vaak werd toegepast (met succes), was dat van de confrontatie. Men liet hierbij de verdachte ant woord geven op bepaalde vragen in bijzijn van een getuige, die dan zijn visie op de kwestie gaf. Vaak moest de verdachte dan toegeven dat deze getuige gelijk had. Als een confrontatie niet baatte (of niet mogelijk was) en de schout toestemming van de schepenen had gekre gen om de verdachte te pijnigen, begaf hij zich met de schepenen en de griffier naar de pijnkamer, waarin de verdachte aan de diverse stadia van pijniging werd on derworpen. Allereerst werd de verdachte ernstig aan gesproken om zijn misdaad toch maar te bekennen, terwijl de beul zijn werktuigen begon klaar te maken. Bleef de verdachte bij zijn ontkenning, dan zette de scherprechter hem de duim- en scheenschroeven aan. Meestal volgde na deze pijniging wel een bekentenis. In Haarlem was er geen enkel geval waarin de verdachte het scherper examen doorstond. Er bestonden vele ma nieren van pijnigen, zoals de pijnbank, aan een touw hangen met gewichten aan de tenen, geselen etc. etc. Ik zal hier verder niet te diep op in gaan. Het is niet bekend welke manieren in Haarlem gebruikelijk waren: we be schikken slechts over één verslag van een pijniging uit 1781, waarin er alleen sprake is van duim- en scheen schroeven (28). Dit is het laatste jaar dat er in Haarlem iemand gepijnigd wordt. In totaal is ervan 1740-1795 in Haarlem slechts vijf maal gebruik gemaakt van het scherper examen. In de von nissen staat niet formeel vermeld of er sprake is ge weest van het scherper examen; zij beginnen altijd met de aankondiging dat de veroordeelde vrijwillig 'buiten pijn en banden van ijzer' zijn misdaden heeft bekend. Nu was dit ook het geval, aangezien de verdachte 24 uur na de tortuur zijn bekentenis 'buiten pijn en banden van ijzer' moest bekrachtigen. Uit de verhoren van de schout wordt wel duidelijk of er gebruik is gemaakt van 29

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 31