Mr. H.F. van den Haak Het veranderend gezicht van de rechter in relatie tot het veranderend beeld van het rechthuis van Haarlem Nieuw huis, nieuw recht? 'Een bedrijf moet zich niet aanpassen aan de bedrijfsruimte. De bedrijfsruimte zou zich moeten aanpassen aan het bedrijf'. (advertentie Westland-Utrecht Projectontwikkelingsmaatschappij N.R.C. 21 februari 1981). In de ochtend van 15 september 1890, ruim 90 jaar geleden, drentelde een aantal leden van de Haarlemse rechtbank op het station van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te Haarlem heen en weer. De delegatie was in afwachting van de aankomst per trein van de toenmalige minister van justitie, jhr. mr. Gustave L.M.H. Ruijs van Beerenbroek (1842-1926; minister in het eerste coalitiekabinet Mackay 1888-1891). Het doel van zijn komst was het plechtig in gebruik nemen van het nieuwe door sommigen wel als 'Paleis van Justitie' aangeduide gerechtsgebouw aan de Jansstraat nr. 81, dat in de zomer van 1890 tot stand was gekomen onder architectuur van de ingenieur-architect W.G. Metzelaar, die zijn initialen licht-ijdel in een van de stenen kolom men van de hoge buitentrap heeft laten uithouwen. Nadat de minister op het station plechtig is ontvangen, begeeft het gezelschap zich per rijtuig naar het nieuwe gebouw. De tocht is kort. Er zijn geen verkeerslichten. Jansweg en Jansstraat zijn vrij in beide richtingen te berijden en er is geen parkeerprobleem. Aangekomen op de plaats van bestemming, bestijgt de minister te zamen met de deputatie van de rechtbank de vijftien treden van de dubbele stenen trap, die naar het bordes en de hoofdingang leidt, welke zich onder het op pilaren rustende balkon bevinden. Omtrent de direct daarna volgende gang van zaken wordt in de courant- in de spiegel waarin men kan zien hoe men overkomt - het volgende gemeld: 'Nadat de Heeren Regters, Kantonrechters, Griffiers, Officier van Justitie en al hunne plaatsvervangers op hunne keurige, deftige stoelen hadden plaatsgenomen, werd de Minis ter binnengeleid'. Bij het lezen van dit citaat heb ik de neiging even op te merken: 'Let op de stoelen'. De achtste president van de Haarlemse rechtbank - gerekend sedert 1811 (één jaar na het begin van de Franse overheersing) mr. Simon Johan Anthony van Walcheren, 67 jaar oud, houdt een korte openingsrede. En de minister beantwoordt deze met o.m. te constate ren: 'Dat de Haarlemsche Rechtbank en het Kantonge- 35

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 37