officier van justitie en een subsituut-officier van justitie. Te zamen met de twee kantonrechters respectievelijk te Haarlem en Zaandam bestond derhalve de vaste kern van de Rechterlijke Macht in het arrondissement Haar lem uit niet meer dan tien man. Daaraan kunnen nog worden toegevoegd vier rechters-plaatsvervangers. Dit brengt het totale aantal op niet meer dan 14. We bevriezen nu het beeld van de heren aan het déjeu ner dïnatoire even tot een schutters-stuk en we maken een sprong, 90 jaar verder, naar dinsdag, 16 december 1980. Op die dag betreedt een vrouwelijke staatssecre taris van justitie, mr. A.E. Haars, via dezelfde vijftien stenen treden van de monumentale trap, het gebouw van de rechtbank. Mevrouw Haars is niet afgehaald van het station; zij is per auto gekomen en het was nodig tevoren maatregelen te nemen om te zorgen dat er voor haar geen parkeerprobleem bij de rechtbank kon ont staan. Zij is vergezeld van de secretaris-generaal van het Departement van Justitie, mr. L. Oranje, en van het hoofd van de Directie Organisatie Rechtspleging en Rechtshulp van het departement, mr. J. Dieteren. De ontvangst in de hal van het gebouw is informeel en heeft het karakter van een weerzien. In de grote zaal van de rechtbank die nagenoeg geheel ontdaan is van stoe len en banken, zijn tussen de 100 en 200 mensen als genodigden bijeen om op informale wijze gezamenlijk te vieren dat de staatssecretaris de eerste paal achter het gebouw van de rechtbank de grond in zal schroeven als onverbiddelijk begin van het einde van dit gebouw- op de gevel na - en als start van een nieuw en naar het zich laat aanzien boeiend complex van gerechtsgebou wen, dat onder de creatieve architectuur van de inge nieurs Klarenbeek en Bolt te Rijssenhout aan beide zijden van de Jansstraat zal verrijzen. Het nieuwe com plex beslaat voorlopig in elk geval het terrein van de panden nrs. 83, 81, 79 en 77. Nummer 81 is het terrein van de huidige rechtbank. Nummer 79 is het gebouw van het voormalig Bisschoppelijk Museum dat in stand blijft doch wordt gerestaureerd. Hier worden de rechtbank en het O.M. - thans sedert enige jaren tijdelijk op het Stationsplein ondergebracht gezamenlijk gehuisvest. Aan de even zijde van de Jansstraat zal het pand van het huidige kantongerecht en van het daarnaast gelegen rijksarchief worden ver bouwd en vernieuwd, met behoud van historische ver trekken, tot één gebouw voor kantongerecht en Raad van Beroep (nu in de Wilhelminastraat nr. 64). Een en 37

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 39