ander brengt een concentratie van gerechten teweeg die zal kunnen passen in een in die richting tenderende ontwikkeling van organisatorische combinatie en inte gratie van nu nog gescheiden gerechten. Wij zien de staatssecretaris op die zestiende december 1980 zich onvervaard hullen in een hagelwitte jas. Zij plant een eveneens hagelwitte veiligheidshelm op het hoofd en betreedt de bouwplaats achter het rechtbank gebouw, nadat de betrokken directeur van de Rijksge bouwendienst, ir. Appel, daartoe de weg heeft vrijge maakt via het klassiek doorknippen van een rood lint. De staatssecretaris beklimt via een trapje de cabine van een op rupsbanden geplaatste heimachine en drijft de eerste zogenaamde schroefpaal behendig de grond in. Zij vervangt bij dit alles de minister van justitie, mr. J. de Ruiter, die op hetzelfde tijdstip in de Tweede Kamer der Staten-Generaal de nieuwe abortuswetgeving moet verdedigen, een onderwerp dat in 1890 zwaar taboe was. Alleen al een vergelijking tussen de scène op 15 sep tember 1890 en de scène van 16 december 1980 is signi ficant of als u wilt symptomatisch voor de ontwikkeling die heeft plaatsgevonden in het cultuurhistorisch of als u wilt sociologisch bepaald beeld van de Rechterlijke Macht. Die ontwikkeling is ook af te lezen uit een verge lijking van het beeld van het huidige gebouw van de rechtbank met het beeld van het komende complex zoals dat is ontwikkeld door de architecten Klarenbeek en Bolt. Bezetting college en De vaste bezetting van het college van de rechtbank is in Openbaar Ministerie 1890 niet groter dan vijf man. Aan dat college is toege voegd een zesde man, de griffier. Voor wat betreft de bezetting van vijf man dient het accent zowel te worden gelegd op vijf als op man. In 1980 omvat het reehterscollege van de rechtbank in totaal 19,2 man. Daaronder zijn begrepen rechters die part-time werkzaam zijn. De griffier is functioneel be drijfsdirecteur ten behoeve van alle gerechten in het arrondissement. Onder deze 19,2 rechters bevinden zich zeven vrouwen van wie er vier full-time werkzaam zijn en drie in deeltijdarbeid. Het college is overigens onderbezet. De vrouw heeft in de Haarlemse rechtbank voor het eerst haar intrede gedaan in het begin van de jaren '50 en dan nog in de figuur van een rechter-plaatsvervan- 38

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 40