plaats voor H.H. Rechters'. Het betreft een aanwijzing voor parkeren. Het bord is minstens 20 jaar oud. Het lijkt er voor wat betreft de jaren '70 die juist achter ons liggen vanuit te gaan dat vrouwen kennelijk geen auto rijden, laat staan dat vrouwelijke rechters dat zouden doen. Open huis Een tweede saillant verschil tussen de scène van 15 september 1890 en de scène op 16 december 1980 is de samenstelling van het bij beide plechtigheden uitgeno digde gezelschap. In 1890 was dit gezelschap zeer select, d.w.z. uitsluitend bestaande uit leden van de Rechterlijke Macht en enkele hoge bestuursfunctionarissen. Op 16 december 1980 is het gezelschap veel pluriformer samengesteld. Behalve de eigen leden van de Rechterlijke Macht van het eigen arrondissement, zowel rechters als officieren van justi tie, zijn ook zoveel mogelijk aanwezig alle administra tieve en technische medewerkers die zowel de recht bank als het Openbaar Ministerie ondersteunen via het apparaat dat als griffie en parket wordt aangeduid. Bo vendien zijn er behalve de huidige Commissaris van de Koningin, drs. J. de Wit, en de huidige burgemeester van Haarlem, drs. J. Reehorst, beiden wezenlijk geïnte resseerd in het ontstaan van het nieuwe complex, me dewerkers van de betrokken aannemingsmaatschappij Kinkelder b.v. te Arnhem eri journalisten, zowel schrij vende als fotograferende, aanwezig. Er is ook voordien de nodige publiciteit geweest. Met andere woorden: vergeleken met 1890 is er veel meer open huis gehouden en als het complex over een aantal jaren gereed zal zijn hoop ik aan de plechtigheid van de ingebruikneming nog meer uitdrukkelijk een open op de samenleving gericht karakter te kunnen geven. Voor wie? Het derde aspect van het veranderend gezicht van de rechter komt naar voren als we de vragen stellen: voor wie bouwen we eigenlijk een nieuw rechthuis? Wie heeft daar behoefte aan? Waarin bestaat die behoefte? Hoe voldoen we aan die behoefte? De maatstaf die de minister van justitie, klaarblijkelijk in overeenstemming met de Haarlemse leden van de Rechterlijke Macht, in 1890 aanlegde om zijn goedkeu ring aan het toen nieuw tot stand gebrachte gebouw te hechten, was, zoals u onthouden heeft: 'De Majesteit van het Recht'. Het complex van waarde-oordelen dat in 40

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 42