deze maatstaf besloten ligt moet derhalve zijn architec turale, zijn ruimtelijke uitdrukking gevonden hebben in het gebouw. Dat klopt ook, wanneer u het met me eens bent dat het gebouw door drie elementen wordt geken merkt: a) De door geen van de bezoekers van het gebouw te vermijden hoge trap buiten. Binnenshuis is er voor gedetineerden die terecht moeten staan als een soort pendant ook een trap die van het onder de grote zittingszaal gelegen cellenblok leidt naar boven en wel naar het midden van die grote zittingszaal in welk midden de betrokken gedetineerde dan ook als uit een gat in de vloer opduikt om naarmate hij hoger komt eerst het portret van de Koningin te zien, vervol gens de hoofden van zijn rechters, vervolgens de daaronder aanwezige witte beffen enz. b) De twee in het centrum van het gebouw aangebrach te, allesbeheersende plusminus twee meter brede trappen van respectievelijk 15 en 27 treden, die onge acht of men naar boven dan wel naar beneden kijkt licht duizelig kunnen maken en een val lijken te voor spellen ofwel in de hel ofwel in het vagevuur ofwel in enige andere plaats waarop aan een leven vol schuld gevoelens ten einde komt, al naar gelang iemands godsdienstige of levensbeschouwelijke opvatting. c) Het gebrek aan communicatievoorzieningen. Rond de genoemde grote trappen die het middelpunt van het gebouw uitmaken en een belangrijk deel van het volume zonder rendement in beslag nemen, liggen gangen waarop diverse deuren uitkomen, waarach ter vertrekken en een tweetal zittingzalen zich verber gen. In die gangen staan, soms aan weerszijden, ban ken soms voorzien van asbakken. Op die banken nemen alle wachtenden door elkaar heen plaats. Alle besprekingen tussen cliënten en advocaten, advoca ten onderling, deskundigen, belangstellenden, jour nalisten, groepen jongelui van middelbare scholen met bijbehorende leraren, actiegroepen enz. enz. vinden daar plaats en iedereen kan vrij meeluisteren. Men kan ook zijn toevlucht zoeken in een min of meer als ondergrondse schuilkelder aandoende kantine, doch het gespreksmilieu verbetert er dan niet op. Kort samengevat: de Majesteit van het Recht wordt uit gedrukt door omvang - niet door esthetica -, impone rende trappen en trappenhuizen en daarmede verbon den hoge doch loze ruimten alsmede door de afwezig- 41

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 43