dingen die in het verband van het bedrijfsleven worden aangegaan en verbroken en waarbij zich conflicten kunnen voordoen die rechterlijke beslissing of bemid deling vereisen. Het gaat, kort samengevat, bij het functioneren van de Rechterlijke Macht in de samenleving zowel om open heid van de rechter naar de individuele partijen in het geding toe-datzou het micro-niveau genoemd kunnen worden als om openheid van de rechter naar het maatschappelijk gebeuren toe - dat zou het macro-ni veau genoemd kunnen worden Als u mij vraagt hoe zeer de samenleving en de rechtspraak over en weer op elkaar reageren en derhalve fundamenteel met elkaar te maken hebben, dan behoef ik slechts te wijzen op enke le concrete voorbeelden, die u allen in de krant kunt terugvinden: - uitzetting van vreemdelingen (denk op dit moment aan de zigeuners in Almere); - ontruimingsprocedures in kraakzaken (denk aan de Groote Keijzer, de Vondelstraat en de Prins Hendrik kade in Amsterdam); - abortusprocedures (denk aan de alweer geruime tijd geleden overigens aan de orde geweest zijnde kwes tie rond de Bloemenhove-kliniek); - de procedure in de zaak Menten; - euthanasieprocedures; - telkens weer opduikende problemen in verband met duur en omvang van alimentatieverplichtingen, die weer te maken hebben met vragen naar emancipatie en onafhankelijkheid van de vrouw; - stakingsgeschillen etc. Het veranderend gezicht van de rechter bestaat in zijn veranderde kijk op de uitoefening van zijn gemengd juridisch-maatschappelijke functie in het kader van de samenleving als geheel. Dat veroorzaakt een op open heid gerichte ontwikkeling in het rechtsbedrijf, uitge oefend door een onafhankelijke rechterlijke macht in een Westerse democratie als de onze. Vanuit die filoso fie zal een nieuw complex van gerechtsgebouwen ver rijzen in de Jansstraat, waarin die filosofie en de verdere ontwikkeling ervan goede kansen krijgt. Het is alles waard daarvoor nog vele bouwtechnische, bedrijfsor ganisatorische, en - in de periode van economische teruggang - rijksbudgettaire problemen die te wachten staan, te overwinnen al zal met de bouw nog een aantal jaren gemoeid zijn. 43

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 45