P. van Wijngaarden Op 20 september 1839 werd tussen Haarlem en Amster dam de eerste geregelde spoordienst In Nederland ge- Een reisje per trein opend. Enkele weken laterop 19 oktober 1839, maakte van Haarlem naar een groepje Haarlemmers - de plaatselijke Geneeskun- Amsterdam in 1839 dige Commissie - een tochtje met dit nieuwe vervoer en een bezoek aan middel. Deze commissie maakte meer van dit soort Artis tochtjes. Van de hand van een der leden, de Haarlemse apotheker Joahnnes Petrus Kuenen. zijn in het familie archief Kuenen een drietal verslagen van zo'n tochtje bewaard gebleven J.P. Kuenen was een bekend Haarlems apotheker. Zijn vader, I.D. Kuenen, was ook apotheker in Haarlem (in de Gierstraat) en zijn oom, J.P. Kuenen, was notaris en procureur. Kuenen stelde de verslagen van de reisjes kennelijk op ten behoeve van de andere reisgenoten, want hij spreekt deze in het verslag van tijd tot tijd aan met b.v. (beste vrienden) ofm.v. (mijne vrienden). Onderstaand verslag is voor zover het het bezoek aan Artis betreft iets bekort, het verslag van de reis zelf is geheel gevolgd: Bij het naderen van den tijd ter opening van de IJzeren Spoorweg tusschen Amsterdam en onze grijze veste, vatte de Commissie het voornemen op, eens gezament- lijk een uitstapje naar de beroemde wereldstad te on dernemen en tot dat einde van den IJzeren Spoorweg gebruik te maken. Toen nu in September II. deze ope ning op dien maand had plaatsgehad en de dagelijk- sche dienst kort daarna was geregeld, wierd op Zater dag 19 October 1839 dit voornemen ten uitvoer gebragt. Ofschoon enkelen onzer van dit zo geheel nieuwe mid del van vervoer reeds eenmaal de ondervinding hadden, zo was met de meesten onzer zulks het geval niet, en was de verwagting alzo hoog gespannen. Hoezeer deze inrigting toch door velen hoog word geroemd, zo waren er hier en daar stemmen van afkeuring derzelve ge hoord. De Commissie ging dus hierom te gereder tot zulk een proeftogtje over teneinde zich gezamentlijk en bij eigen ondervinding te overtuigen, of deze nieuwe wijze van vervoer ook uit een geneeskundig oogpunt aanbeveling zoude verdienen, dan of zich (even als te gen de droogmaking der Haarlemmermeer b.v.) meer of min gegronde bezwaren tegen dezelve zouden opdoen, die het geraden doen zijn, het publiek der stad deswege bij maatregel van goede Geneeskundige Politie te waarschuwen. Allen ten bestemden tijd aan de Station 45

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 47