Een ijzren kist die dampen braakt, Door 'twent'lend rad bewogen, Geen windstroom, neen!, maar hoger gloed, Door vuur gewrocht door vuur gevoed Schenkt haar dit groot vermogen. Zie eens hoe statig, hoe vol pracht! Een reeks van koetsen, rijk bevracht, Door wonderwerk gedreven, Als pijlsnel vliegen z'op de baan En zien daar z'immer voorwaarts gaan Ras d'eindpaal van hun streven. Maurits: Wie zulk een kunstwerk heeft gesticht, Heeft zich een eerzuil opgericht, Elk moet hem dankbaar roemen. Wat geestkracht ook onze eeuw omvat, De Naneef boogt op groten schat, Strooij vrij dit pad met bloemen. SnelINeerland in verlichting voort, D'Oranjestam bloeije onvierstoord 's Volksheil blijf steeds hun ijvrig pogen Dit grootsche werk, deez'ijzren baan. Waarop 's Volksvlijt blijft bogen. Nu zweven wij weer naar omhoog Wat aardsche walm ons hier omtoog Dit werk is goed bekeken En keeren w'eens na honderd jaar Dan juiche als nu deez'blijde schaar In Hollands schone streeken. Maar er bleef ons geen tijd over ons lang bij zulke schimmengesprekken op te houden. Alles snelde ons als in een ogenblik voorbij, terwijl het scheen alsof wij stil stonden en het gehele landschap rondom ons in beweging was. Binnen vijf minuten waren wij reeds aan de Liebrug genaderd en juist een vierde uur na de afrei- ze voor Zwanenburg aangekomen, waar wij een ogen blik ophielden en waar enige passagiers uit de wagens traden en anderen wierden opgenomen. Nu ging de tocht weder pijlsnel voorwaarts, over de Braken was de beweging meer rommelend, doch immer gelijkmatig en juist binnen het half uur hielden wij aan de station te Amsterdam stil en verlieten wij onzen fraaijen met blaauw laken bekleedden wagen, die met heldere glas- 47

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 49