liersbreestraat), Kalverstraat, Nieuwendijk, Haarlem merdijk. Tusschen beide verlieten ons eenige mederei zigers en wierden weder anderen opgenomen, die met ons naar de Spoorwegstation medereden. Daar wij te vroeg waren aangekomen, vertoefden wij nog enige tijd in een Herberg aan de Vaart, maar begaven ons alras naar de wachtkamer der diligences. Hier zagen wij de wagentrein van twee uur van Haarlem aankomen, dat door het ontladen van menschen en goederen veel drukte gaf. Even voor drie uur wierden wij verzocht op te klimmen, en zaten met een paar Heeren en onzen reis genoot van dezen morgen op ons uiterst gemak. Geen ongemak of letsel wedervoer ons ook op onze terug tocht. Het uitzicht nu van ene andere zijde gezien was door het fraaye weder op deze tijd van den dag zeer aangenaam, de voor ons hier en daar uitgespreide land schappen, zeer bevallig en afwisselend, vooral nu door de snelheid der overtocht, het eentonige, dat dit traject oplevert, voor een goed deel word weggenomen. Men verveelt zich toch als nu op zulk een togtje geen enkel ogenblik, binnen het half uur was weder de weg afge legd, nergens is het stoten of de rommelende beweging enigzins hinderlijk te noemen. Indien wij alzo ons oor deel over deze nieuwe wijze van vervoer moeten uit brengen, zo aarzelen wij geen ogenblik dezelve hoogst aanbevelenswaardig te noemen. Ja, wij durven geruste- lijk ieder mensch die onbevooroordeeld is, in het goede en nuttige in iedere zaak, ze moge nieuw of oud zijn, wil erkennen, aan te raden dit togtje langs den Spoorweg te ondernemen. Het vervrolijkt den geest en kan voor ziel en ligchaam beiden, den melancholicus en hypochon- dricus ene aangename ontspanning opleveren. Wij ten minste kwamen wel voldaan over ons uitstapje tehuis, bovenal daar wij door het bezoek aan de Zoölogische tuin zulk een nuttig deel er aan hadden verbonden. Het daar geziene zal gewis bij elk onzer, ook door mijne herinneringen zo ik mij vleije, diep in het geheugen zijn ingeprent en ons naenigetijd metonze betrekkingen bij de voortdurende uitbreiding die deze nuttige inrichting te wachten heeft, nog wel eens opwekken, dit bezoek te herhalen. Nu toch de hoofdstad des Rijks door de ge vestigde Spoorbaan een tweetal uren ons is nader ge- bragt, en men doordeschone inrigting derOmnibussen op zulk ene gemakkelijke en onkostbare wijze tot het verst verwijderde punt der uitgebreide handelsstad word henen gevoerd en ene zo korte tijdsruimte hiertoe word vereist, nu zijn voorzeker een aantal bezwaren, 51

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 53