A.G. van der Steur Hoe het orgel uit het Paleis voor Volksvlijt naar Haarlem kwam Onlangs kreeg ik via Ted Dobson, free-lance journalist en fotograaf in Haarlem, een dossier ter inzage, afkom stig van Adriaan Stoop, aan het begin van de 20e eeuw bewoner van huize De Rijp te Bloemendaal, inzake een schenking door Stoop en Julius C. Bunge aan de ge meente Haarlem van het z.g. paleisorgel, het orgel uit het Paleis voor Volksvlijt in Amsterdam. Dobson had het dossier enkele jaren geleden uit een container bij Stoops Bad, waar de zolder werd opgeruimd, gered van vernietiging, tezamen met een zeer groot aantal glasne gatieven en nog andere archivalia. Deze archivalia had den alle betrekking op Stoops schenkingen voor goede doelen. Ze zijn nu door mij geordend en gedeponeerd bij het Haarlemse gemeentearchief. Over een van deze schenkingen door Stoop hieronder wat meer. Wie was Adriaan Stoop? Ir. Adriaan Stoop was geboren te Dordrecht in 1856 als zoon van de Dordtse bankier Adriaan Stoop (1818-1888) en Cornelia Deking Dura (1827-1902). Er waren elf kin deren die allen vooraanstaande posities in de maat schappij zouden gaan innemen. Adriaan was mijninge nieur en werd oprichter en directeur van de Dordtsche Petroleum Maatschappij die later fuseerde met de Ko ninklijke. Hij huwde in 1880 met W.B. van Deventer en uit dit huwelijk werden in Indië vier dochters geboren, 53 Adriaan Stoop in zijn kantoor van de Dordtsche Petroleum Maatschappij. Aan de hand van de kalender aan de muur en het overlijdensjaar van de fotograaf kan het jaartal op 1902 worden vastgesteld, (foto: verz. T. Dobson)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 55