en in 1898, een jaar nadat Stoop in Bloemendaal de villa De Rijp van de weduwe Von Hemert aankocht, in Bloe mendaal een zoon. Inmiddels was Stoop min of meer in ruste, veertig jaar oud, en beheerder van een groot vermogen. Met dit vermogen werd niet alleen De Rijp geheel opgeknapt, onderhouden en vergroot, maar ook op cultureel gebied en op tal van terreinen van liefda digheid in Bloemendaal en Haarlem werd de naam Stoop een begrip. Enkele jaren geleden heb ik al eens beschreven hoe Stoop, zonder het zelf te weten, de voornaamste schenker was van de nieuwe toren die in 1914 op het Haarlemse stadhuis werd gebouwd (vgl Jaarboek Haerlem 1977 blz. 126-131). Alom bekend is hij als schenker van Stoops Bad, maar ook de Bloemen- daalse Schoolvereniging, het Kennemer Lyceum, de Haarlemse drankbestrijdingsorganisaties, de muziek vereniging Crescendo van de H.Y.S.M. en nog vele, vele anderen, hadden veel aan hem te danken. In Oostenrijk is het in Bad Wiessee dat zijn naam als stichter nog met ere wordt genoemd. Het grootste deel van zijn liefda digheid zal echter geheel onbekend zijn gebleven. Me vrouw Stoop overleed op De Rijp in 1934, een jaar later 1935, overleed ook Adriaan Stoop zelf. Het orgel van het Het was de in Amsterdam wonende orgelminnaar Char- Paleis voor Volksvlijt les M. Philbert, 'chancelier du Consulat Général de France', die in het begin van de zeventiger jaren van de 19e eeuw initiatiefnemer was om in het Paleis voor Volksvlijt een belangrijk concertorgel aan te brengen. Een Concertgebouw had men toen nog niet in Amster dam. Het muziekleven speelde zich vnl. af in het Paleis voor Volksvlijt waar Jan Coenen zowel de concerten als balletten dirigeerde. Philbert wist dat de orgelbouw in Frankrijk, onder leiding van orgelbouwer Cavaillé-Coll, een grote vlucht had genomen en wist te bewerkstelli gen dat het orgel dat hij gebouwd had voor het 'Palais de l'lndustrie des Champs Elysées' in Parijs en waar over de plaatsing problemen waren gerezen, naar Am sterdam kon komen. Het was een buitengewoon fraai en kostbaar driemanualig orgel met 46 registers, in Am sterdam opgebouwd door orgelbouwer P.J. Adema uit Leeuwarden, die voor dit werk zijn bedrijf naar Am sterdam verplaatste, en waarover in 1875 bij de inge bruikneming alle deskundigen vol lof waren. De be roemde organist J.B. de Pauw vierde op dit instrument zijn triomfen! Daarna kwam sedert 1888 de opkomst van het Concertgebouw, het Paleis trok niet meer, de ex- 54

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 56