ma te Haarlem, jhr. F. Teding van Berkhout jr. te Heem stede en G. Warnderink Vinke te Bloemendaal. In deze vergadering werd een commissie benoemd (Van Riemsdijk, Teding van Berkhout en Robert) om met 'Vereeniging' te overleggen over de zaalsituatie. Veree- niging benoemde ook een commissie (Maurits, H. Bin- ger, J.G. van Dapperen en mr. dr. W.P. Vis). Na overleg werd besloten om aan de obligatiehouders van Socië teit Vereeniging te vragen of zij bereid waren hun obli gaties (waarde ƒ175.000,-) tegen een koers van 60% over te doen aan een nieuw te stichten naamloze ven nootschap die dan de concertzaal zou gaan exploite ren. De hiervoor benodigde ca. 100.000,- zou dan op andere wijze 'onder het publiek' gevonden moeten wor den. Daar de obligaties door de meeste houders wel zouden zijn afgeschreven (de leningen dateerden al van 1894 en 1896) nam men aan dat de obligatiehouders het als een buitenkansje zouden beschouwen om meer dan de helft van hun geld terug te krijgen. Op 26 januari 1918 vond een vergadering plaatswaarde commissie van drie rapporteerde aan de grotere com missie over hun missie bij Vereeniging. Besloten werd om voorlopig af te wachten wat de obligatiehouders zouden doen. Om de exploitatie van de zaal in de nieu we vorm lonend te maken werd o.m. gesproken over uitbreiding van de serie concerten van de Bachvereeni- ging. G.B. Crommelin zei daarop als voorzitter van de Bachvereeniging echter 'dat het grootste gedeelte der bezoekers van de Bachconcerten zeer onmuzikaal is, deze bezoekers gaan naar de concerten omdat het tot den goeden toon behoort en om hunne smoking eens te luchten, ze zijn echter blij dat zij er met 8 concerten af zijn'. Ook het bijeenbrengen der 75.000,-a 100.000,- zag de heer Crommelin zwaar in. Hij betoogde 'dat de Haarlemmers gewoon zijn weinig te geven. Zij willen bij alles het onderste uit de kan hebben. Spreker put deze opmerking uit eigen ervaring'. Ook op de omstreken hoeven we niet te rekenen, aldus de heer Crommelin. 'De inwoners van Bloemendaal zijn woedend op Haar lem door de dreigende annexatie'. Maar tot het bijeenbrengen van de 100.000,- hoefde het voorlopig niet te komen want de obligatiehouders van Vereeniging besloten in meerderheid om hun obli gaties niet te verkopen. Inmiddels richtte de afdeling Haarlem van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst, de gebruiker 59

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 61