van de concertzaal die het meeste profijt zou gaan krij gen van een goed orgel, bij monde van haar voorzitter J.C. Tadema een schrijven aan Stoop om hem hun 'op rechte hulde' te betuigen met dit initiatief. Stoop rea geerde met de mededeling dat ook Bunge voor 50% in deze hulde betrokken behoorde te worden. Daarmee liep het jaar 1918 ten einde. Het orgel lag in Haarlem opgeslagen. Geld voor verbouwing van de zaal van Ver- eeniging was er bij Vereeniging niet en de commissie voelde er weinig voor om voor veel geld het orgel in andermans zaal te gaan inbouwen. Het gemeentebestuur 'Wordt in den regel de aandacht van Uwe vergaderinq van Haarlem grijpt in gevraagd voor de behartiging van de materieele belan gen van de gemeente en hare ingezetenen, het is goed ook het oog geopend te houden voor die zaken, die aan het leven schoonheid geven en kleur. Het is de Kunst, die veredelt en opheft en die alleen daarom reeds door de overheid moet worden bevorderd'. Met deze volzin nen richtten B. en W. van Haarlem zich op 3 juli 1919 tot de Raad met een voorstel. Na gewezen te hebben op het gemeentelijk Frans Halsmuseum, de nieuwe Stads schouwburg, de orgelconcerten in de Grote Kerk, de zorg voor monumenten, voor Hout en Plantsoenen en de subsidiëring van het Haarlems Muziekcorps ging het schrijven verder: 'Neen, men kan niet zeggen dat Haar lem hare taak ten opzichte van de Kunst verwaarloost. En toch ontbreekt er nog iets, t.w. eene goede concert zaal. Wij doen niets tekort aan de goede eigenschappen van de groote zaal in de sociëteit 'de Vereeniging' als wij constateren dat die zaal niet voldoet aan de eischen die men aan een goede concertzaal kan stellen. Dat springt vooral in het oog, nu er plannen gerezen zijn om het schoone orgel, dat vroeger in het Paleis voor Volksvlijt geplaatst was, in deze gemeente te doen plaatsen'. B. en W. spreken vervolgens over de voorgenomen schen king en over de mislukte onderhandelingen betreffende het plaatsen in de zaal van Vereeniging. Door de toene mende bloei van het Haarlemse verenigingsleven is er een tekort aan zaalruimte. De bouw van een nieuw con certgebouw zou voor dit alles gewenst zijn, aldus B. en W. Zo n opdracht zou gegeven moeten worden aan 'een bouwmeester die in den lande eene eerste plaats in neemt Voorlopige besprekingen met een onzer groot ste bouwmeesters' leidden tot een bedrag van 2.500,- voor ontwerpkosten. Het was de votering van dit bedrag dat B. en W. aan de Raad voorstelde. 60

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 62