Berlage ontwerper van een nieuw Concertgebouw? Een duur cadeau Ongeveer tegelijkertijd (5 juli 1919) bracht gemeentese cretaris mr. dr. J. Wytema, tezamen met Louis Robert, een bezoek aan De Rijp om Stoop vast te danken voor zijn komende schenking. Wytema deelde mee dat het in de bedoeling lag om het nieuwe concertgebouw te bou wen op de terreinen van de heer Van de Poll, waar ook de tweede H.B.S. zou komen (4) en dat aan Berlage gevraagd zou worden een monumentaal concertge bouw te ontwerpen. 'Hij achtte de kans op veel opposi tie van de socialen niet groot als hen maar de verzeke ring gegeven werd dat ook volksconcerten, liefst gratis zouden worden gegeven. In zulk een geval is geld, zelfs veel geld, geen overweging. Dit wordt toch betaald door de rijken'. Heel democratisch had Wytema ook nog op gemerkt 'Anders is tegenwoordig een wanhoop dat ge meenteraadsleden alles weten, getuige de actie tegen Berlage inzake de Vijzelstraat in Amsterdam'. Wytema verzocht Stoop en Bunge schriftelijk de schen king te willen vastleggen. Dit geschiedde in een geza menlijke brief waarin de firma S. Adema te Amsterdam werd aanbevolen voor de restauratie en waarin beide heren een eigen voorkeur voor een architect uitspraken in de plaats van Berlage. Bunge wilde graag Foeke Kuipers de opdracht laten krijgen, terwijl Stoop aan Eduard Cuypers dacht, de architect van zijn zwembad in Overveen, dat juist in die tijd gebouwd werd. Met deze brief kwam de zaak in de openbaarheid. Stoop was geabonneerd op een knipseldienst (de firma Joh. van Haarlem te Amsterdam) en in het dossier liggen tal van berichten uit plaatselijke en landelijke dagbladen. In het Haarlems Dagblad wijdde J.C. Peereboom een artikel van drie kolommen aan deze zaak, in zijn veelge lezen rubriek 'Om ons heen'. Peereboom zag veel be zwaren voor een nieuw concertgebouw: door de con currentie met de zaal van Vereeniging zouden beide financiële schade lijden, wat ook zijn weerslag zou krij gen op het sociëteitsleven van Vereeniging. 'Er zijn in de wereld nuttelooze, welkome en dure cadeaux en het orgel dat de heeren Stoop en Bunge ons willen schenken behoort tot de laatste soort'. Aan een nieuwe grote concertzaal bestond volgens Peereboom geen behoefte; alleen de bolsjewiek Wijnkoop zou ermee ge baat zijn 'wanneer hij in troebele dagen een van zijn opzweepende redevoeringen houdt, want dan worden honderden menschen (geen aanhangers, maar dwaze nieuwsgierigen) wegens gebrek aan ruimte wegge- 61

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 63