gemeente de zaal van Vereeniging zou kunnen kopen, zei burgemeester Maarschalk dat hij zich 'tegenover de Raad het sterkst zou voelen als wij eenvoudig die eigen dom als voorwaarde stelden. Ik ben het eens om onze instemming daarvan afhankelijk te maken, al kan ik mij voorstellen dat zich later omstandigheden voor kunnen doen die verandering van ons standpunt zullen wetti gen. Mr. Bruch achtte het best en de anderen stemden bij dat van deze conclusie een verklaring op schrift zou opgemaakt worden'. B. en W. zouden nu met Vereeni ging gaan onderhandelen over óf aankoop van het ge hele complex óf aankoop van de zalen alleen. 'Ik meen de dat men sterk stond, omdat bij mislukking van de onderhandelingen B. en W. het (nieuwe) concertge bouw op den voorgrond zouden brengen en daaruit stellig nadeel voor de Vereeniging voort zou vloeien'. Aankoop van De zaak werd nu snel beklonken. Op 23 maart bericht- Sociëteit Vereeniging ten Stoop en Bunge dat een gemeentelijk concertge- door de gemeente bouw voorwaarde was voor hun schenking. Op 4 juni 1920 deelden B. en W. aan de schenkers mee dat de gemeente Haarlem besloten had voor ƒ350.000,- het gehele complex van de Sociëteit Vereeniging aan Lan ge Begijnestraat en Wijde Appelaarsteeg aan te kopen. Daar kwam nog bij dat de Staat der Nederlanden graag bij de firma Enschedé een gebouw wilde stichten voor de dienst der rijkscontrole over de vervaardiging en magazijn van postwaarden. Daartoe had men aan de zuidzijde van de Damstraat reeds gebouwen aange kocht maar het Rijk kwam in problemen met de ge meente over achteruitbrengen van rooilijnen. Tevens bleek dat de Beek, onder de aangekochte percelen lo pend, niet mocht worden afgedamd, zodat de bouw van kluizen niet mogelijk zou zijn. Nu regelde de gemeente de zaken zodanig dat a. de sociëteit Vereeniging vol doende geld kreeg om elders (aan de Zijlweg) een nieuw gebouw te stichten, b. het Rijk een groot deel van het complex overnam op voorwaarde dat men niet aan de zuidzijde van de Damstraat zou gaan bouwen, c. de terreinen aan de zuidzijde van de Damstraat tegen kost prijs aan de gemeente werden overgedragen, d. dat de tuin van Vereeniging aan de firma Enschedé werd ver kocht voor uitbreiding van haar bedrijf en e. dat de grote zaal van Vereeniging met voorgelegen lokaliteiten ge meentelijke concertzaal zou worden, zodat daarin het paleisorgel zou kunnen worden aangebracht. Voorwaar een fraai stukje onderhandelen! De Raad ging dan ook 64

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 66