goede geluidsweergave eigenlijk 10 meter nodig had. 'Boven de zaal is alleen het dak en ik sprak daarom over hooger brengen van het dak, maar daar werd niet veel op geantwoord'. De Dit probleem zou algemene bekendheid krijgen. Op 22 'paleisorgel-kwestie' maart waarschuwde het lid Van der Ban in de Haarlem se Raad 'geen olifant in een huiskamer te zetten'. In de Oprechte Haarlemsche Courant schaart J.W. Enschedé zich bij de twijfelaars over de mogelijkheid van inbouw: het orgel is z.i. te hoog en te zwaar voor de zaal en hij twijfelt aan de akoestiek. Krantenkoppen als 'De Paleis orgel-kwestie' doemen op. In het Haarlems Dagblad bemoeide Peereboom zich uiteraard ook met de zaak. Aan de hand van een teke ning van de achterwand van de zaal met daarop op schaal het orgel geprojecteerd toonde hij aan dat het gewoon niet kon. Er kwamen ook ingezonden stukken van orgelbouwer K.P. van Ingen uit Haarlem met de strekking dat het orgel qua hoogte niet paste. De Rotter damse Maasbode trok de vergelijking van de man die een te grote auto voor zijn garage heeft gekocht. Orgelbouwer S. Adema probeerde olie op de golven te gieten door te verklaren dat het orgel wél paste. B. en W.: het past wel In de gemeenteraadsvergadering van 12 juli 1922 werd door B. en W. voorgesteld 39.500,- te voteren voor plaatsing van het orgel. Gesprekken met George Robert en S. Adema hadden B. en W. de zekerheid gegeven dat het a. technisch kon, b. dat de akoestiek niet nadelig werd beïnvloed en c. dat het orgel in uitstekende toe stand verkeerde en de kosten alleszins waard was. Het raadslid Reinalda pleitte echter voor uitstel van de be slissing, o.m. met het argument dat door plaatsing van het orgel er meer concerten zouden komen, zodat de zaal dan minder vaak gebruikt kon worden voor verga deringen! Ondanks felle pleidooien van de wethouders Bomans, Bruch en Slingenberg om toch vooral nu het besluit tot plaatsing te nemen -zij dreigden zelfs dat het orgel Haarlem zou kunnen ontgaan ten gunste van het Amsterdamse Concertgebouw 'dat op het vinketouw zat' - werd het voorstel van Reinalda, om de beslissing uit te stellen, aangenomen met 16 tegen 15 stemmen! B. en W. berichtten deze uitslag aan Stoop en Bunge en vroegen of dezen er bezwaar tegen hadden de beslis sing tot voorjaar 1923 aan te houden. Stoop had geen bezwaar, Bunge vroeg zich echter af 'of van dit uitstel 66

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 68