'ik kan mij haast niet indenken dat onze concertzaal ooit grooter klankvolume te verwerken kreeg. De muren en de ramen hebben het uitgehouden, en niemand in de zaal is eronder bezweken en 't mag gezegd worden dat het grandioos was'. Nawoord Het Cavaillé-Coll-orgel is sedert 1924, dus alweer bijna zestig jaar in gebruik gebleven als concertorgel in het Haarlemse Concertgebouw. Het is nog steeds een in Nederland zeldzaam voorkomend voorbeeld van Fran se orgelbouw uit de 19e eeuw. Slechts weinigen in Haarlem zullen hebben geweten hoe dit instrument in Haarlem is gekomen en dat met de komst van het orgel het ontstaan van het Gemeentelijk Concertgebouw was verbonden. Bij het overlijden van Stoop in 1935 werden alleen de Stichting van Wiessee en Stoops Bad genoemd in het krantenbericht. Geen woord over de schenking van het paleisorgel. In het Jaarboek 'Haerlem' verscheen geen necrologie. We mogen Dobson dankbaar zijn dat hij het dossier, waar uit de kennis betreffende deze schenking - met zoveel saillante details - geput kon worden, heeft gered van vernietiging (5). Noten (1) De heer H. van Nieuwkoop, uit Sassenheim, die een stu die maakt over Haarlemse orgels, acht het niet waar schijnlijk dat dit bedrag juist is. 'Dit wordt bevestigd', aldus Van Nieuwkoop 'door A.P.G. de Waal die aanteke ningen plaatst in de Dispositiën des merkwaardigste Kerkorgelen van Joachim Hess (K.B. 123 C 12). De Waal vermeldt dat het orgel werd aangekocht voor ƒ38.000,- door de Amsterdamsche Vereeniging tot Bevordering van Orgelmuziek'. D. Scholtz (Het Orgel, 1975, blz. 343- 349) spreekt over 50.000,- 1.000,-. (2) Van Nieuwkoop: 'Louis Robert legt weinig realiteitszin aan de dag: het aantal stukken geschreven voor orgel en orkest is uiterst beperkt. Het latere gebruik van het orgel heeft dit ook aangetoond; het orgel werd vrijwel uitslui tend solistisch gebruikt!' (3) Mevrouw H. Slagter-Wieringa, auteur van het boekje over Kareol en Bunge, tekent hierbij aan: 'Bunge's 'officiële' architect, Anders Lundberg, was in 1911 springlevend naar zijn land, Zweden, teruggekeerd. Hij was afkomstig uit de 'stal' van Sven Silov. Wellicht is deze tijdens de bouw overleden? Na de grote tentoonstelling in Mann heim in 1907 heeft Bunge ook Lauger bij de bouw betrok ken - gevels, interieur, tuin en tegels zijn voor 95-99% 70

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 72