Dit citaat komt uit een artikel dat Multatuli op 4 novem ber 1869 schrijft voor het Semarangse tijdschrift De Locomotief. Hij speelt dan sterk met de gedachte om ontslag te nemen als correspondent van de Opregte. Wat hield dat correspondentschap in? In 1860 verschijnt het boek Max Havelaar. De auteur Eduard Douwes Dekker is dan veertig jaar. Het pseudo niem dat hij heeft gekozen, Multatuli, - dat betekent: ik heb veel gedragen - heeft te maken met het thema van zijn roman. Als bestuursambtenaar in Nederlands-lndië - hij was assistent-resident, een tamelijk hoge post - had hij zich willen inzetten yoör onrecht dat de Javanen werd aangedaan. Zijn optreden had niets uitgehaald, integendeel, hij moest ontslag nemen en keerde met zijn gezin volkomen berooid naar Nederland terug. Het de Javanen en hem aangedane onrecht is het on derwerp van Max Havelaar, een roman die hij in twee maanden voltooide. Als de roman verschijnt is Multatuli meteen beroemd. Het tragische is alleen dat de lezers vooral waardering hebben voor het fraaie verhaal en juist niet voor de strekking van het boek. Vanaf dat moment zal Multatuli er een dagtaak aan hebben - en er een dagtaak van maken - om die strekking op een andere manier duide lijk te maken. Hij wordt schrijver van een grote hoeveel heid artikelen, pamfletten en kritische beschouwingen. Gelezen wordt zijn werk wel, maar van de opbrengst van zijn geschriften kan hij nauwelijks leven. Voortdurende geldzorgen kwellen hem en zijn gezin en steeds pro beert hij tekorten en schulden op allerlei manieren aan te vullen. Zo laat hij een litho naar een fotografisch portret ver vaardigen om aan liefhebbers van zijn werk te verkopen, maar dat mislukt. Spanningen in zijn gezin leiden ertoe dat zijn vrouw en kinderen naar een bevriende relatie in Milaan vertrekken. Multatuli heeft dan al een tijdje een verhouding met een andere vrouw, Mimi Hamminck Schepel. In juli 1866 is de situatie als volgt. Multatuli woont met Mimi in Koblenz, zijn vrouw en kinderen verblijven nog steeds in Milaan. Hij klaagt over bittere armoede, heeft in twee en een halve maand slechts drie keer 'gekookt eten' gehad en moet zelfs een keer tuinbonen stelen van een veldje. Omdat hij wegens een vechtpartij bij verstek tot een 73

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 75