boete en veertien dagen hechtenis is veroordeeld, kan hij niet terug naar Nederland. 4ÜSSS3S Wanhopig wendt hij zich tot Conrad Busken Huet en vraagt hem wat geld. Busken Huet - een belangrijk literair criticus - is op dat moment redacteur van de Opregte Haarlemsche Courant. Hij stuurt geld en biedt Multatuli een correspondentschap aan. Het loon zal vijftig gulden per maand bedragen. Daar staat tegen over dat Multatuli gewoon klerkenwerk moet verrich ten, want van hem wordt een objectieve, feitelijke sa menvatting verwacht van wat er zoal in de Duitse kran ten staat. Dat materiaal kan de redactie buitenland van de Opregte dan gebruiken. Op den duur vult Multatuli een rubriek 'Van den Rijn'. Tot op de dag van vandaag is het niet duidelijk wat Multatuli's aandeel is in deze arti kelen en wat de eventuele bewerking van de redactie is geweest. Multatuli accepteert het correspondentschap op 15 juli. Natuurlijk was het heel aardig van Busken Huet om Multatuli aan dit baantje te helpen, maar als redacteur had hij er ook wel belang bij, want in 1866 kwam er uit Duitsland wat je noemt wereldnieuws. Im mers, in de Pruisisch-Oostenrijkse oorlog versloeg Bis marck op 3 juli het Oostenrijks-Saksische leger bij Königgratz. Geen wonder dat Multatuli's eerste stukken persoonlijk getint zijn en helemaal niet objectief en feitelijk. Huet dringt daar toch op aan en kennelijk vindt Multatuli de toon die Huet en de directie - de gebroeders Enschedé - behaagt, want op 16 oktober krijgt hij het aanbod om vaste correspondent te worden. Hij moet dan wel een gehalveerd honorarium accepteren (ƒ25,- per maand, dat is ongeveer 300,- in onze tijd), maar dat doet hij, want het geldgebrek is nijpend. 74 Eerste bijdrage van Multatuli aan de Opregte Haarlemsche Courant van 10 juli 1866. Deze 'Van den Rijnis nog samengesteld door Busken Huet met gebruikmaking van zijn correspondentie met Multatuli. «ayrrsai «li.-. miss* mu KCHE TUL T. KODDERMAN Ai

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 76