Boven op zolder, in het 'gapertje' (er was ook nog het 'slapertje' als slaapkamer en het 'schavertje' als tim- merkamer) bewaarde hij zijn gaperverzameling, koppen die voor de oorlog bij menig drogist achteloos werden gesneld. Van Os bracht ze samen tot een voor Neder land unieke collectie die werd aangevuld met ander farmaceutisch antiek en curiosa dat vnl. in de zaak een plaats kreeg. Humor bezat hij ook; dat vertelden zijn ogen al op het eerste gezicht. Eén grap had zelfs geschiedvervalsing tot gevolg. Toen zijn neef Jan van der Pigge, eigenaar van de sigarenhandel De Gekroonde Moor in de Grote Houtstraat, in 1950 het 150-jarig bestaan van de zaak vierde, zocht Van Os naar een passend geschenk. Veel moeite was er al gedaan om in verband met de festivitei ten een portret van de oprichter te vinden, maar die pogingen waren mislukt. Van Os toverde toen een on bekend en ongesigneerd mansportret uit zijn prentver zameling en bood hem dat aan met de woorden dat hij na lang zoeken een afbeelding van de oude Van der Pigge had gevonden. De dolgelukkige neef voegde de verloren zoon toe aan de familieportretten en drukte hem trots op zijn sigarenzakjes af Wie denkt dat zijn gezin onder de bovengenoemde acti viteiten leed, heeft het mis. Het gezin stond bij hem hoog in het vaandel. Het liefst was hij thuis; verjaarda gen waren altijd intieme feesten zonder buitenwacht. Zondags werd het gezin met kunst gelaafd, in het Frans Halsmuseum of het Rijksmuseum met als toegift de Cineac. Later stond de sport centraal. Als ervaren berg beklimmer in de Zwitserse Alpen en wherry-roeier op de Amstel stimuleerde hij de sportieve aspiraties van zijn 83 Wherry-roeien op de Amstel, ca. 1935, vlnr. J. Kuyt, J. Lasance en A.J.M. van Os.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 85