Tentoonstelling Franse tijd Publicatie Haarlemmerhout Naast het zogenaamde Brinkmann-onderzoek liep al enige tijd het Franse tijd-project mee. Op initiatief van de Haarlemse gemeentearchivaris en in samenwerking met het Frans Halsmuseum en de Stichting Historisch Museum Zuid Kennemerland werd al in het voorgaande jaar een werkgroep gestart van circa 40 medewerkers om te komen tot een tentoonstelling over Haarlem en omstreken in de Franse tijd (1785-1820). De meeste leden van de historische werkgroep namen aan dit pro ject deel. Voornamelijk door bronnenonderzoek werd deze zo belangrijke politieke, maatschappelijke en cul turele periode ontsloten. Halverwege dit jaar werden tussenrapporten opgesteld als een voorlopige verslag geving van wat bestudeerd was. De historische werk groep schreef over politiek, tekenacademies, criminali teit, armenzorg, bouwen en slopen en Bloemendaal in die periode. Aan het eind van dit jaar werd met de visualisering van de onderwerpen begonnen. In deze decembermaand werd ook medewerking ge vraagd om kopij te leveren voor een Haarlemmerhout- boek, dat ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan (in 1984) van dit stadsbos zal moeten verschijnen. Gedacht wordt aan een hoofdstuk over de buitenplaatsen aan de Kleine Houtweg en het Zuider Buiten Spaarne, en één over de reeds alle verdwenen herbergen en kroegen in de Hout. Historische markt In het weekend van 4-5 september nam de Werkgroep deel aan een historische jaarmarkt, georganiseerd door het Streekmuseum i.o., op de eerste verdieping van de Vleeshal. Hieraan namen circa 20 historische verenigin gen deel uit Zuid Kennemerland. Behalve veel belang stelling voor ons eerste stenen-onderzoek, vonden 'onze' uitgaven gretig aftrek en mochten wij tevens twee nieuwe leden noteren. Onderzoek eerste stenen Het veldwerk voor het 'eerste-stenen'-onderzoek is af gerond. Alle informatie aangetroffen op de eerste ste nen is inmiddels geadministreerd en in een uitgebreid kaartsysteem ondergebracht. Dank zij een bericht in de rubriek 'Haarlems Beleg' van het Haarlems Dagblad konden nog enkele eerste stenen genoteerd worden die in of achter gebouwen aanwezig waren, of verscholen zaten achter struiken. Het aantal eerste stenen in Haarlem bedraagt circa 450. 91

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 93