vaak slecht harmonieert met zijn omgeving; de gevol gen hiervan beginnen zich steeds meer in de stad af te tekenen. In een aantal gevallen zou sloop niet no dig zijn geweest indien in Haarlem een instelling zo als de Amsterdamse Maatschappij tot Stadsherstel werkzaam zou zijn geweest, die de status van toege laten instelling (woningbouwvereniging) heeft. Toch is 1982 voor Monumentenzorg Haarlem, ondanks bovenstaande geluiden, een bijzonder nuttig jaar ge weest; mede dank zij externe hulp van praktikanten, werkverruimende maatregelen' etc. die het chronische tekort aan menskracht enigszins compenseren zijn in tern o.m. de volgende resultaten geboekt: - een volledige wijziging van het administratieve sys teem, waardoor een efficiënte afstemming van het materiaal op toegankelijkheid en eventueel toekom stige computerverwerking is bereikt; bij de invoering van de decentralisatie zal dit een van de voorwaarden zijn. een uniforme codering van het administratieve en documentatiesysteem, waardoor het aanwezige fo to- en diamateriaal en het tekeningenarchief aan bruikbaarheid hebben gewonnen, microverfilming van het volledige tekeningenbe stand en een deel van de overige documentatie heeft plaatsgevonden, hetgeen de opbergcapaciteit aan tekeningen verruimt. In de personele sfeer zijn - dank zij eerder genoemde factoren enkele mensen de afdeling komen verster ken. Zonder de anderen daarbij tekort te willen doen, mag de komst van de heer drs. J.M. Poldermans, gespe cialiseerd in de middeleeuwse stadsarcheologie, niet alleen voor de afdeling maar vooral ook voor Haarlem als een historisch belangrijk gebeuren gememoreerd worden, zij het dat het voorlopig gaat om een periode van één jaar van 1 mei 1982 af. Het werk dat hij inmiddels heeft verricht, waarvan u in dit jaarboek een afzonderlijk verslag aantreft, heeft bewezen dat een waardevolle stad als Haarlem eenvoudigweg niet buiten een derge lijke deskundige kan, ondanks activiteiten van amateur archeologen. Naast het bereiken van interessante on derzoeksresultaten heeft hij door het instellen van een archeologisch spreekuur en het geven van voordrach ten voor o.m. scholen, de reeds bestaande belangstel ling onder de Haarlemse burgerij voor het oudheidkun dig bodemonderzoek vergroot. Zijn grote deskundig-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1982 | | pagina 98