men tot een tentoonstelling over de hofjes in verband met het verschijnen van een boek over dit onderwerp van de hand van P.J. Jongens, medio december 1984. Ook leden van de Historische Werkgroep meldden zich aan voor dit onderwerp, waar de bouwgeschiedenis weliswaar een ondergeschikte rol speelt, daar het ac cent op de bewonersgeschiedenis zal liggen. Ongeveer analoog aan de formule van de 'Kalme Omwenteling' werd dit jaar begonnen aan de samenstelling van een archief- en een interviewgroep, die zowel de oude als de recente bewonersgeschiedenis onder de loep nemen. De onderzoeksresultaten laten zich nu al zeer gunstig aanzien. Op geregelde tijden vinden vergaderingen plaats om de tussenstand te bespreken. Het Historisch Streekmuseum overweegt om, evenals bij de 'Kalme Omwenteling', deze onderzoeksresultaten in de vorm van een opstellenbundel uit te geven. Haarlem Een eigen initiatief van onze leden was het dit jaar, om in de crisisjaren een onderzoek in te stellen naar de crisisjaren in Haar- 1929-1940 lem. Het is de bedoeling een zo objectief mogelijk tijds beeld van Haarlem tijdens die periode te krijgen, met de nadruk op ontwikkelingen op politiek, economisch, so ciaal en cultureel-maatschappelijk terrein. De resulta ten zullen te zijner tijd in een publikatie verwerkt wor den; misschien zal een tentoonstelling volgen. Historisch Museum De werkgroep volgt met grote belangstelling de plan- Zuid-Kennemerland nen rond de huisvesting van het Historisch Museum Zuid-Kennemerland. De kans is groot, dat begin 1984 eindelijk een behuizing aan het Nieuw Heiligland be trokken kan worden. Hierin zal één van onze nieuwe activiteiten van start kunnen gaan, namelijk het restau reren van houten voorwerpen. Met een Zomerzegelsub- sidie kon enige tijd geleden de benodigde inventaris voorzo'n atelier aangeschaft worden, maar het was nog wachten op een geschikte werkruimte. Het is de bedoe ling om daar onder leiding van een ervaren houtrestau rateur het streekmuseumbezit onder handen te nemen en in nauwe samenwerking met de restaurateur van het Frans Halsmuseum het houten stedelijk bezit. Onze 'service' zal bij voldoende vak- en arbeidskrachten uit gebreid worden met de restauratie van houten voorwer pen in geheel Zuid-Kennemerland. Hiermee hopen we een grote achterstand van restaureren in te halen en meer voorwerpen rijp voor tentoonstellingen te maken. Andere leden van de werkgroep zullen bij het catalogi- 98

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 100