Tijdgenoten over Haarlem XII. L.J. Quarles van Ufford, 1828 Onlangs kon ik een exemplaar aanschaffen van een vrij zeldzaam boekje, 'Beknopte beschrijving der stad Haar lem, kunnende dienen tot eenen gids bij de beschou wing der merkwaardigheden, welke deze stad en der- zelver omstreken opleveren'. Het is uitgegeven in 1828 in Haarlem bij Vincent Loosjes, zonder naam van een auteur. Het boekje telt 106 bladzijden en heeft als bijlage een grote, opgevouwen plattegrond van Haarlem. Deze plattegrond is gegraveerd door Dl. Veelwaard Jr. en uit gegeven door Vincent Loosjes in 1829. Links boven staat in cirkelvormige cartouche 'Grond teekening der stad Haarlem naar die der laatste meting verkleind en geteekend door C.K. de Geus 1828'. Op deze platte grond (van Haarlem binnen de singels) zijn 155 straten en publieke gebouwen door middel van een nummer aangegeven en ernaast verklaard. De tekst van het boekje bestaat uit vijf hoofdstukken. Het eerste behandelt 'De stad Haarlem, derzelver lig ging, grootte en geschiedenis', het tweede de pleinen, grachten, straten en belangrijke gebouwen, het derde de 'Inrigtingen voor kunsten en wetenschappen', het vierde 'Koophandel, fabrijken, manufacturen, enz.' en het vijfde de omstreken. De tekst is, zoals de titel ook al zegt, beknopt. Het is eigenlijk een soort voorloper van de gidsen voor toeris ten die aan het eind van de negentiende eeuw in zwang zouden komen. Uit de tekst blijkt dat deze is opgesteld door een ontwikkeld, zakelijk ingesteld persoon, die wist waar hij het over had. De meeste door hem aange haalde feiten zijn ons ook uit andere bronnen wel be kend, al komt hier en daar de specifieke interesse van de auteur om de hoek kijken. Een van die interessegebie den is bijvoorbeeld de schilderkunst. Van een groot aantal instellingen en particulieren wordt het bezit aan schilderijen vermeld. Dit is met name het geval bij het stadhuis: een groot aantal schilderijen wordt genoemd, soms met nadere bijzonderheden. Zo blijkt het onlangs gerestaureerde doek van Hendrik Vroom bekend te staan als de aankomst van Leicester te Vlissingen en tijdelijk in de (Koudehorn) kazerne te hangen (1). De vijf portretten van PieterSteyn, CorneliaSteyn-Schellinger, Elias Schellinger, diens echtgenote en E. Buys waren opgehangen in de weeskamer volgens begeerte van wijlen de wed. P. Steyn, tot gedachtenis van de makin gen van een weduwen- en studentenfonds door ge noemde P. Steyn en E. Schellinger'. In de rechtkamer 8 A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 10