werkzaamheden starten. Als opdrachtgever zal de Dienst voor de Volkshuisvesting fungeren, waarmee een uitstekende samenwerking is bereikt, die veelbelo vend is voor de toekomst van panden met waarde als monument in de stadsvernieuwingsgebieden. Aangezien het niet doenlijk is van alle 30 voltooide res tauraties een verslag te geven, volgt hierna een beknopt overzicht van een aantal daarvan. Een verademing in het drukke winkelgebeuren van de Haarlemse binnenstad vormt het monument Anegang 11Voor de dorstigen biedt de Windsorbar op de bega ne grond uitkomst, voor de liefhebbers van het Haar lemse stedeschoon vormt de 18e-eeuwse klokgevel een vertroosting in het binnenstedelijke gebeuren dat door schreeuwerige reclame en fantasieloze winkelpuien ge teisterd wordt. Meer aandacht en gevoel voor het totaal zou het niveau van de binnenstad als koop- en recrea tieplaats aanmerkelijk doen stijgen, hetgeen zonder twijfel een vergroting van het bezoekerstal en de daar mede gepaard gaande bestedingen tot gevolg zal heb ben. In 1959 verkreegdit pand dooreen wijziging van de onderpui en herstel van het daarboven aanwezige met selwerk zijn huidige uiterlijk; pas na 23 jaar bleek enig herstel, onder meer van het voegwerk, noodzakelijk. Wanneer dit vergeleken wordt met de levensduur van veel naoorlogse nieuwbouw, is het een bewijs te meer dat investeren in een monument ruimschoots de moeite waard is. Steun ondervindt het pand van het in 1976 herstelde buurpand nr. 13/15, de enige trapgevel van de straat. Groot Heiligland 21 Slechts zelden wordt het herstel van een gemeentelijk woonhuismonument in deze verslagen vermeld, omdat het hierbij bijna nooit gaat om meer dan primair tech nisch herstel. Beperkte financiële middelen zijn hiervan de belangrijkste oorzaak. Dat bij dit pand de voorgevel is opgeknapt, is ook zuiver naar aanleiding van een technisch probleem. Loszittend pleisterwerk zorgde namelijk voor grote vochtoverlast voor de bewoners van dit 17e-eeuwse gebouw. Evenals het hierin nog te be spreken pand, Lange Annastraat 14, bevindt zich in het hart van de gevel nog het fraai bewerkte bevestigings punt van het huis- of uithangteken. Kenaupark 16 Een van de laatste panden aan het Kenaupark, die nog Particuliere restauraties Anegang 11 109

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 111