ammmm kenen de grootste bewondering, vooral wanneer het hele proces tot een goed einde is gebracht. Op 28 november is het pand gereed gemeld aan de subsidiënten, de ministeries van WVC en VROM en de gemeente. De foto, die ter gelegenheid daarvan is ge maakt, demonstreert dit overduidelijk. De voorgevel uit de 18e eeuw vertoont nog duidelijk sporen van een klokgevel en bezit zelfs nog de voluten, maar niet meer de kwetsbare top en het fronton. Bij de herstelwerk zaamheden is de beëindiging gewijzigd in een wolfs- eind; het pleisterwerk van de gevel is gehandhaafd en - voorzover noodzakelijk-hersteld. Lange Margaretha- Dit pand zou in de befaamde prenten van Anton Pieck straat 48 bepaald niet misstaan; staande op de hoek van de Lan ge M a rg a ret h ast raat en de Ursulastraat, domineert het sterk, vooral door de slanke, wit gepleisterde klokgevel en het hoogopgaande zadeldak. Verandering van eige naar maakte een abrupt einde aan dit typische Haarlem se 'winkeltje op de hoek', maar bracht wel de mogelijk heid van herstel. Vooruitlopend op volledige aanpak bleek zelfs de noodzaak van noodherstel aanwezig. Lange Veerstraat In veertien jaar tijd is er niet veel veranderd met betrek- 27/29 king tot dit pand. Was het in 1969 de heer Van der Graas, die hier zijn woninginrichtingszaak "t Hollandsche Huis' dreef en daarvoor de nodige herstelwerkzaamhe den op aanwijzing van Bouw- en Woningtoezicht moest uitvoeren, tien jaar later was het de projectontwikkelaar Holland Have BV, die zich verdiepte in de mogelijkhe den van het pand. De gedachten gingen toen uit naar het verbouwen van het complex tot een combinatie van winkels en appartementen. Dat het niet eenvoudig is geweest om deze plannen te verwezenlijken, blijkt wel uit het feit dat uiteindelijk een geheel andere firma, namelijk de beleggingsmaatschappij C. Oudshoorn, na een aantal wisselingen van eigenaar de oplevering van het project meemaakte. De enig constante factor bij dit project is de architect geweest, die naast het ontwerp- werk tal van nevenactiviteiten heeft moeten ontplooien om het tot een goed einde te 'dragen'. Ter wille van de planning is de restauratie en herindeling van het pand Spaarne 58, dat deel uitmaakt van het oorspronkelijk project, in tijd verlaat, omdat anders de voltooiing van de Lange Veerstraat-zijde ongeveer een jaar later zou hebben plaatsgevonden. Normaal gesproken wordt er in monumentenzorgkrin- 117

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 119