Spaarnwouder- straat 84 Monumenten in rijksbezit deretage, met inbegrip van de kap. De uitvoering van de werkzaamheden werd vergemakkelijkt door de aanwe zigheid van de Hanepoort, een oude steeg aan de zij kant van het pand. Ook na de restauratie blijft op de begane grond een bedrijfsruimte en blijven er op de verdiepingen twee appartementen. Een van de panden waarvoor de vereniging Haerlem in 1935 haar uiterste best heeft gedaan, is Spaarnwouder- straat 84. Voor 200 vooroorlogse guldens is de gevel van dit pand, dat onderdeel is van een tweelingpand, geres taureerd onder gratis toezicht van de architect C.C. van Beaumont. De redengevende omschrijving van het pand in het Monumentenregister luidt: 'pand met trap gevel, top rustend op console met leeuwenmasker, eerste helft 17e eeuw; trapgevel gekoppeld aan die van het buurnummer 86'. Dit buurpand is in 1982 ingrijpend hersteld en de werk zaamheden aan nr. 84 zijn min of meer een gevolg daarvan. Zij concentreerden zich vooral op de kapvoet, waar tal van lekproblemen moesten worden opgelost. Op 15 juni is een nota verschenen over het rijksbezit aan monumenten, waarin vanzelfsprekend ook een over zicht van Haarlem is opgenomen. Hier blijken 14 mo numenten van de meest uiteenlopende grootte in ei gendom dan wel in huur van het rijk te zijn. In dit verslag is al gesproken over het pand Spaarne 17, dat curieus genoeg slechts als voorlopig monument wordt vermeld. De Rijksbouwmeester is bericht dat het overzicht op dit punt zeker aanpassing behoeft, omdat over de status van dit pand als monument geen enkele twijfel bestaat. In 1921 is het al vermeld in de Voorlopige lijst en wordt er uitvoerig aandacht aan besteed. (3) Een concentratie van rijksgebouwen bevindt zich bij de Jansstraat, waar in belangrijke mate het justiële appa raat is gehuisvest. Aan de oneven zijde is onder meer de Arrondissementsrechtbank gevestigd (nr. 81 en 83) en aan de even kant het Kantongerecht. Het oorspronkelij ke plan behelsde een volledige concentratie van de rechtspraak aan de westzijde van de Jansstraat, maar een zo groot bouwprogramma zou een te grote aantas ting van het groen betekenen. Het blok Jansstraat en Lange Begijnestraat is daarom ook in de toekomst be stemd voor het onderbrengen van met name het justi tiële apparaat. Aan de westzijde komt nu onder meer de Raad voor de Kinderbescherming. Met de bouwactivi- 125

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 127