Op 31 augustus 1955 besloot de gemeenteraad de ar chitect C.W. Royaards opdracht te geven voor het ver vaardigen van een algemeen restauratieplan voor het stadhuis. Sindsdien zijn enkele onderdelen van het stadhuiscomplex gerestaureerd, zoals de Librije, de Ka pittelzaal en de Kloostergangen. Ook is er in de Graven- zaal vloerverwarming aangelegd en is het zeer zware schoorsteenkanaal van de haard in de secretariskamer verwijderd. In 1983 is de brandalarminstallatie voltooid en de elektrische installatie opnieuw in tekening ge bracht en gecontroleerd. Vernieuwingsplannen voor deze installatie zullen de komende jaren worden ont wikkeld. Bijna dertig jaar na het plan-Royaards wordt nu het belangrijkste onderdeel gestart. In overeenstemming met dit plan worden de 17e-eeuwse zware grenen trek en steunbalken, die de ruimtelijke beleving van de unie ke zolder te zeer belemmeren, verwijderd. Wel komt het accent van de werkzaamheden, meer dan in het plan- Royaards, op het consolideren van het bestaande te liggen. Proveniershof Het einde van de restauratie van dit grote complex van 64 woningen begint in zicht te komen. In 1969 is het eerste stel woningen hersteld; sedertdien is steeds in kleine aantallen restauratie- en rehabilitatiewerk uitge voerd en wel zonder wisselwoningen, slechts gebruik makend van het natuurlijke verloop en verhuismogelijk- heden van de bewoners en bewoonsters binnen het complex. Tot 1983 is dit proces zonder noemenswaardi ge problemen verlopen; bij fase IX zijn de eerste proble men ontstaan vanwege het gebrek aan medewerking van enkele bejaarde bewoners die - ondanks de zeer gebrekkige huisvesting - weinig voor een tijdelijke ver plaatsing bleken te voelen. Met de nodige vertraging in tijd en splitsing van de aan de beurt zijnde fase zijn toch nog 3 woningen aan de Doelstraat voltooid. Renovatie Boter- Een aantal panden, gelegen aan de Botermarkt en de marktcomplex Gierstraat, is om de meest uiteenlopende redenen ei gendom van de gemeente geworden. Deze panden ver keren al jaren in minder goede staat. In verschillende gevallen was slechts de begane grond in gebruik als winkel en stond de bovengelegen woning leeg; in een enkel geval fungeerde de verdieping als 'pakhuis' voor gastarbeiders. Plannen voor herstel en herinrichting liggen al geruime tijd gereed, maar het zal naar ver- 127

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 129