gespaard en zal als curieus onderdeel opgenomen wor den in de nieuwbouw. Een anderonderdeel, namelijkde spits, is onverwacht deze eer ook toegevallen; als her kenningspunt zal zij een restaurant in een winkelcen trum in Schalkwijk markeren. In 1973 werd het einde van deze neogotische kerk inge luid door een besluit van het parochiebestuur, de kerk te vervangen door een nieuw te bouwen en beter te exploiteren kerkelijk centrum, eventueel in combinatie met woningbouw. Diverse groeperingen zetten zich in voor het behoud van de kerk, zoals de stichting 'Behoud Spaarnekerk' en naderhand de groep 'Behoud Spaar- nekerktoren'. Plaatsing op de Monumentenlijst, vragen van kamerlid Kleysterlee aan de minister van CRM, Van Doorn, en het houden van druk bezochte orgelconcer ten op het Adema-orgel mochten echter niet baten. Een van de plannen, die ter redding van de kerk landelijk veel aandacht heeft getrokken, bestond uit het onder brengen van enkele tientallen vrije-sector-appartemen- ten in het casco, benevens een sportzaal op de begane grond. In het komende jaar zal echtereen geheel nieuw woningcomplex op deze plaats verrijzen met 37 flats in de premie A-sfeer. Over de aanpassing aan de histori sche kwaliteit van de omgeving, die vooral aan de Spaarnezijde tot de hoogste in Haarlem kan worden gerekend, wordt nogal verschillend gedacht. Een verlo ren kans, is het oordeel van een niet onbelangrijk aantal Haarlemmers, maar wie gelijk krijgt, zal de tijd leren. De opdracht voor het project is afkomstig van de vennoot schap Zen die na een reeks van duidelijke en onduidelij ke eigenaren van de kerk, de huidige eigenaar is. Over de bouw- en gebruiksgeschiedenis van deze kerk zal nog tijdens de nieuwbouwactiviteiten van de hand van drs. J.B. Uittenhout, medewerker van Monumentenzorg Haarlem, in de reeks Haarlemse miniaturen van de uit geverij De Vrieseborch een beschrijving verschijnen, n j- Grote-of St. Bavokerk Van deze belangrijke restauratie zijn de eerste twee jt fasen in het verslagjaar voltooid, waardoor het schip weer op feestelijke wijze in gebruik kon worden geno- n men. i- Het weer in gebruik stellen van het orgel heeft meer ?t voorbereiding gekost dan oorspronkelijk is voorzien, d Het ziet ernaar uit dat de oorspronkelijk geplande res- ;t tauratieduur van de kerk te ruim is, zodat eerder dan }f voorzien de steigers en de andere obstakels rond de 131

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 133