geleverd, dat de monumenten voor Haarlem buitenge woon belangrijk zijn. Het zal voor een ieder, die op een of andere manier betrokken is bij het wel en wee van de stad, een ondub belzinnige aanwijzing moeten zijn, dat behoud van het historische karakter met inbegrip van de monumenten, niet alleen uit cultuur-historisch oogpunt van zeergroot belang is, maar tevens in economisch opzicht onschat bare waarde heeft. De samenhang en de herkenbaarheid van de geschie denis van de stad is nog steeds aanwezig, maar ondoor dachte en te rigoureuze vervanging van oud door nieuw kan in korte tijd de balans naar de verkeerde kant laten doorslaan, waardoor de charme van Haarlem ophoudt te bestaan en de stad daarmee haar aantrekkingskracht verliest. In het land zijn tal van voorbeelden van steden, die dit aan den lijve hebben ervaren. De belangstelling voor de geschiedenis en de monu menten van de stad blijkt ook uit de vele boeken en andersoortige drukwerken, die de afgelopen tijd zijn verschenen. Het gedenkboek 'Sterck en weldoortim- mert, een kwart eeuw monumentenzorg in Haarlem' is al genoemd; de miniaturen-reeks van de uitgeverij De Vrieseborch en de serie 'Ach lieve tijd, 750 jaar Haarlem, de Haarlemmers' zijn er ook enkele voorbeelden van. De belangstelling voor het boekje 'De Haarlemse hofjes' van Monumentenzorg Haarlem, dat onder auspiciën van de Stichting Haarlemse Hofjes in 3000 exemplaren is herdrukt en waarvan er vele honderden ten bate van de actie tot behoud van de hofjes zijn verkocht, is in dit verband ook vermeldenswaard. Haarlemse hofjes In aansluiting met het hierboven genoemde is het goed melding te maken van de start van de actie 'Red de Haarlemse hofjes' die het gevolg is van het rapport van Monumentenzorg Haarlem uit 1982. Het startsein is ge geven bij de hofjesmanifestatie, die op 19 mei in het refter van het stadhuis is gehouden en waarbij onder andere het provinciaal en gemeentelijk bestuur aanwe zig zijn geweest. Ter ondersteuning hiervan heeft Mo numentenzorg Haarlem de eerder gehouden tentoon stelling over de hofjes op verschillende plaatsen binnen en buiten Haarlem neergezet, zoals bijvoorbeeld bij het ministerie WVC, waarbij de nadruk is gevestigd op het werkgelegenheidsaspect van het herstelwerk. Het verschijnen van een Beleidsnota over de aanpak 135

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 137