Voorhenen bestond de Koophandel dezer Stad groo- tendeels in den handel in Granen, Linnen, en Bloe men. De Graanhandel bloeide voornamelijk door twee en zeventig Bierbrouwerijen, terwijl er thans slechts twee bestaan, zijnde: de Bierbrouwerij het Scheepje, op het Spaarne, onder de firma van Van der Aa en Schmidt en Comp., en de Bierbrouwerij het Vliegen de Hert, op het donkere Spaarne, onder de firma van Hendrik Lans. Het Haarlemsche bier, dat zeer ver maard was, werd alom verzonden, terwijl het verkoo- pen en gebruiken van vreemde bieren, door geheel Kennemerland, verboden was, waardoor dus de bloei der Brouwerijen hier te stede zeer bevorderd werd. De Linnenhandel bestond niet alleen door het hierter stede gefabriceerde linnen, dat om zijne schoonheid en fijnte alom beroemd was, maar de linnens werden uit het Guliksche, Bergsche en Bijleveldsche, uit de Meijerij van den Bosch, uit Vlaanderen en Braband, en ook voornamelijk uit Silesie, bij vele duizenden stukken naar deze stad als naar een algemeen maga zijn gevoerd. Dit linnen werd hier gebleekt en vervol gens opgemaakt. Het aanleggen van Linnenbleeke- rijen in Braband en Vlaanderen, en de hooge inko mende regten op de van elders ingevoerd wordende witte lijnwaden in Engeland en elders, hebben dezen tak van handel zoodanig doen vervallen, dat nog maar door één huis hier ter stede de linnenhandel gedreven wordt, te weten, in de Groote Houtstraat, onder de firma van Kops en Rookmaker. De Bloemenhandel verloor haar aanzien niet na het verval van den beruchten tulpenhandel; en deze Stad behield altijd den naam, dat zij de grootste liefheb bers en kenners van bloemen bezat. Ook werd de teelt van planten, en wel voornamelijk die der bollen, hier altijd met ijver doorgezet, zoo als nog de menigte van Bloemisterijen om deze Stad bewijst, zijnde het aantal derzelvetegroot, om hierafzonderlijkvermeld te worden. Onder de liefhebbers van planten, wier aanzienlijke verzamelingen eene bijzondere vermel ding verdienen, en die meerder in de nabijheid der Stad gevestigd zijn, noemen wij: den Heer Van Marum, aan het Buiten-Spaarne; den Heer Van 11

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 13