a.m. numan In de maand januari werden er, evenals in de voorgaan de maanden, pogingen in het werk gesteld om op een Jaarverslag braak liggend terrein, gelegen tussen de Burgwal en de over 1983 van de Anthoniesteeg, een onderzoek te verrichten. Vanwege veldactiviteiten de grote wateroverlast bleek dit helaas niet mogelijk te van de zijn. In augustus kon er wel met succes een onderzoek Werkgroep Haarlem gedaan worden. Machinaal werden er twee sleuven ge- van de AWN graven; de eerste haaks op de Anthoniestraat, tussen de huisnrs. 49 en 55, de tweede haaks op de Burgwal en ca. in het midden van het open terrein. In de eerste sleuf boven op een ca. 12e-eeuwse kleilaag werden diverse ophogingslagen waargenomen, daterend uit eind 14e tot 15e/16e eeuw. Ook werd hier de zogenoemde 'Vuile Beek' aangetroffen. Deze uit de 14e eeuw daterende sloot liep parallel aan de Anthoniestraat en de Spaarn- wouderstraat van en naar de Burgwal; de huidige Beek- steeg volgt nog een deel van dit parcours. Gevonden werden de beschoeiing, bestaande uit palen en plan ken, en het afval, zoals aardewerk, leer- en botfragmen- ten, waarmee de sloot in de late middeleeuwen is dicht gegooid. De naam 'Vuile Beek' was zeer terecht geko zen. In de tweede sleuf werd in het grondprofiel slechts een aantal natuurlijke veen- en kleilagen aangetroffen, de erboven gelegen grond was verstoord. Vermeldens waardig is dat er in een van de veenlagen op een diepte van ca. 2,50 m beneden het maaiveld 1,93 m - NAP) enige fragmenten van een pot werden gevonden, ver vaardigd door de plaatselijke bevolking die hier in de Romeinse tijd in de omgeving woonde. In de tuin van het huis 'Meerzicht', gelegen aan de Glipperdreef in de gemeente Heemstede, werd een on derzoek gedaan naarfunderingsresten van een gebouw dat tegen dit huis aan zou hebben gestaan. Dit gebouw komt onder andere voor op 18e-eeuwse prenten. Er werden slechts enkele één-steen dikke muurtjes aange troffen, echter te fragmentarisch om iets concreets over te kunnen zeggen. In de achtertuin van het perceel Lange Lakenstraat 33 kon de inhoud van een beerput geborgen worden. Het gevonden aardewerk en dergelijke is te dateren tussen eind 17e en begin 18e eeuw. Op verzoek van de eigenaar van het perceel Nieuwe Groenmarkt 6 kon ook hier een beerput onderzocht worden. De inhoud van deze put was vrij rijk en dateert van de vroege 16e tot de 19e eeuw. Voorafgaand aan rioleringswerkzaamheden in het deel van de Kruisstraat, gelegen tussen de Nieuwe Gracht en 138

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 140