de Ridderstraat, kon in de ten behoeve hiervan gegra ven sleuf een onderzoek verricht worden naar eventueel nog aanwezige resten van een stadspoort of stadsmuur. Ter hoogte van perceel nr. 9 werd inderdaad een zware fundering aangetroffen. Na onderzoek bleek dit een restant te zijn van de hier in 1593 gebouwde stadsmuur. Ter hoogte van de percelen 11 en 13 werd op een diepte van 1,20 m beneden het straatniveau een donkere hu- meuze zandlaag waargenomen. In deze zandlaag, gele gen op het zand van de Oude Duinen, werden diverse fragmenten van 10e/11e-eeuws aardewerk gevonden. Van medio september tot medio november werd een onderzoek verricht in de achtertuinen van de gesloopte panden Lange Margarethastraat 15 en 15a. Onder een ca. 1,50 m dik pakket zeer humeus zand werd een grote afvalkuil met een diameter van ca. 2,50 m aangetroffen. Aan de hand van het gevonden materiaal kon de kuil in de 16e eeuw gedateerd worden. Vlak naast deze kuil bevond zich, gegraven in het zand van de Oude Duinen, een kleine kuil met hierin aardewerkfragmenten uit de 12e of begin 13e eeuw. Tijdens een verbouwing achter Nobelstraat 8 werd een deel van de zuidelijke keermuur van de voormalige Beek waargenomen. Gedurende enige zaterdagen in de maand november werd er door de werkgroep een zogenaamde veldver- kenning gedaan in de ten zuiden van de Amsterdamse vaart en ten oosten van Parkwijk gelegen Zuiderpolder. Een dergelijke veldverkenning houdt onder andere in het nalopen van de kanten van de in november uitge baggerde sloten op eventuele scherven. De reden, waarom dit in deze polder gedaan werd, is gelegen in het feit dat zich hier in de ondergrond een grote en een kleine strandwal of zandrug bevinden, die mogelijk in vroeger tijden bewoond kunnen zijn geweest. Op enke le plaatsen zijn aardewerkfragmenten uit de 12e eeuw gevonden, terwijl in bijna de gehele polder aardwerk uit de ca. 16e tot 20e eeuw aangetroffen werd. Dit onder zoek zal in 1984 voortgezet worden. In de laatste maand van het jaar werd een klein onder zoek gedaan ter plaatse van de achtertuinen van de gesloopte panden Gasthuisstraat 3a/3a rd en 3b/3b rd. Onder een ca. 1 m dikke humeuze zandlaag uit onge veer de 17e eeuw werden hier slechts twee afvalkuilen 139

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 141