Voor de Stichting Historisch Museum Zuid-Kennemer- land was 1983 een zeer belangrijk jaar, waarin twee punten op de voorgrond traden: de tentoonstelling 'Een kalme omwenteling' en de beschikbaarstelling van een Zuid-Kennemerland eigen onderkomen voor het museum door het gemeen- in 1983 tebestuur van Haarlem. In 1982 was onze medewerking gevraagd voor een pro ject, dat gebaseerd zou zijn op grondig archiefonder zoek onder leiding van de gemeentearchivaris van Haarlem en Stichtingsadviseur drs. J.J. Temminck. Het Frans Halsmuseum steunde het voorstel en gaf de ex positie de voorlopige titel 'Haarlem e.o. 1780-1820'; la ter werd dit de subtitel en kreeg de expositie als hoofd titel 'Een kalme omwenteling'. Dank zij het vele onderzoekwerk van talloze amateurs, begeleid door het Gemeentearchief Haarlem, het Frans Halsmuseum en onze Stichting, alsmede de medewer king van het Rijksarchief in Noord-Holland en diverse musea in den lande, kon op 26 maart de opening van de expositie plaatsvinden. De tentoonstellingswerkgroe pen, die ieder een onderwerp hadden onderzocht (han del en nijverheid, woningbouw, politiek, cultuur, crimi naliteit, randgemeenten e.d.), legden hun onderzoeks resultaat neer in opstellen, die vervolgens werden ge bundeld en dank zij een gift van Rotary Haarlem konden worden gedrukt ten behoeve van de ruim 40 medewer kers/onderzoekers en archieven en bibliotheken in de regio. Actieve werving rond deze expositie droeg bij aan toe name van het aantal donateurs van onze Stichting. Ver dere groei van het aantal begunstigers en donateurs is dringend nodig nu onze lang gekoesterde wens, een eigen onderkomen voor het Historisch Museum Zuid- Kennemerland, in vervulling gaat. In nauwe samenwer king met het Frans Halsmuseum heeft de gemeente Haarlem als centrum van de regio onze Stichting een pakhuisje ter beschikking gesteld, gelegen aan het Nieuw Heiligland 11-13. In overleg met de historische verenigingen in de regio zijn plannen opgesteld voor het gebruik van het pand: er zal een studieruimte ko men, waarin de Vereeniging 'Haerlem' haar bibliotheek onderbrengt, te beheren door een vakkundig lid van de Historische Werkgroep Haerlem, voorts een restaura tie-atelier voor houten voorwerpen, waarvan de leiding in handen is van een vakkracht, geassisteerd door iemand van het Frans Halsmuseum, alsmede een be scheiden depot voor kleinere voorwerpen uit het bezit a. e Stichting Historisch Museum 141 .e I. STOCK-VAN WILSUM

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 143