Wickevoort Crommelin, op Berkenrode, en Mevr. de Wed. J. Willink, op Bosch en Vaart. Konden wij onze grenzen verder uitbreiden, dan moesten wij ook met onderscheiding den Heer Van der Hoop, en anderen vermelden. Eene tweede oorzaak van de oude welvaart hier ter stede lag in het fabriceren van onderscheidene stof fen, die naar buiten een aanzienlijk vertier vonden. Thans zijn de Fabrijken meest alle, eenige weinige uitgezonderd, in eenen kwijnenden staat. De langdu rige oorlog, welke verhinderde de goederen te ver zenden, heeft de inwoners van andere landen aange moedigd om zeiven dusdanige Fabrijken op te rigten, welke in den beginne gebrekkig, doch, door de me dewerking der Gouvernementen, allengs meer luis ter verkregen hebbende, de inwoners dier landen thans geheel onafhankelijk van ons maken, en het vooruitzigt geven, dien tak van welvaart alhier nooit weder tot den ouden luister te zien herleven. Wij kunnen hier den wensch niet verbergen, dat dit alle- zins lofwaardig voorbeeld ons Nederlanders ook mogt aansporen om aan de voortbrengselen van onze Nijverheid alle voorkeur te geven, te meer, daar de plaats gehad hebbende Tentoonstellingen van nationale Nijverheid en Vlijt voldoende bewezen hebben, dat wij ons niet tot buitenlanders te wenden hebben om in onze onderscheidene en veelvuldige behoeften genoegzaam te voorzien. De Linnenfabrijken. Behalve in het Diaconie- en Aal moezeniers Armenhuis, alwaar nog linnen geweven wordt, bestaan er geene Fabrijken van dien aard meer in deze Stad. Te gelijk met de Linnenfabrijk, was eertijds die van Damast, Tafel- en Servetgoed in stand. Keurig door witheid, fijnheid, en fraaiheid van werk, was het door geheel Europa gewild. Door de hooge arbeidsloo- nen, in vergelijking van andere landen, is zij gansch te niet geloopen. De handel in Tafel- en Servetgoed wordt echter, en wel voornamelijk, nog door één huis in deze Stad gedreven, en is zelfs vrij aanmerkelijk, namelijk in de Groote Houtstraat, onder de firma van Kops en Rookmaker. De Bonte-Lijnwadenfabrijk, (Haarlemsche bonten,)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 14