DRS.J.M. poldermans Op 3 mei 1983 ging Haarlem, voorafgegaan door Rotter dam, Amsterdam, Utrecht, Den Bosch, Tilburg, Heerlen, De activiteiten van de Maastricht en Den Haag, als negende gemeente in Ne- stadsarcheoloog van derland overtot het aanstellen van een full-time archeo- Haarlem in 1983 loog in vaste dienst. De archeoloog is ondergebracht bij de Civiele Afdeling van de Dienst Openbare Werken. Op deze wijze is een goede afstemming van het archeologisch onderzoek op de planologische ontwikkeling gewaarborgd, terwijl zich tevens een groot praktisch voordeel voordoet in de vorm van directe uitwisseling van informatie en mate riële hulp. In 1983 vonden opgravingen plaats aan de volgende straten: Lange Veerstraat, Donkere Spaarne, Lange Be gijnestraat, Raamsteeg, De Witstraat, Jansstraat, Spaarnwouderstraaten Klein Heiligland. Waarnemingen en boringen werden verricht aan de Kleine Houtstraat, Prinsenhof, Nobelstraat, Anthonie- straat, Zakstraat, Teylers Hofje, O.L.V.- en Anthonie Gasthuishofje en in de Mooie Nel. Lange Veerstraat, Beide opgravingen vertonen duidelijke overeenkom- Klein Heiligland sten. Het in 1982 uitgevoerde onderzoek aan de Kleine Houtstraat 41A vertoont bovenin het loodrecht op de straat staande profiel een normaal bewoningspatroon: een afwisseling van laagjes bouwpuin, die bewonings- lagen vertegenwoordigen, egalisatie- en brandlaagjes. Zo heeft de stadsbrand van 1347 hier gewoed en moge lijk ook de brand uit 1328 (aan de Lange Veerstraat heeft de brand uit 1576 duidelijke sporen achtergelaten maar ook een 14e-eeuwse, mogelijk die uit 1328). Het beeld onderin het profiel vertoont een afwijkend patroon. De aanvankelijk min of meer horizontaal ver lopende gelaagdheid maakt met name rechtsonder in het profiel plaats voor een scheefstaand patroon. Er werden hier enkele zeer compacte laagjes klei, zand en tamelijk humeus (met plantenresten) materiaal aange troffen, die samen een opvallend hecht geheel vormen. Met name in de kleilaag was het kunstmatige karakter, kleizoden, duidelijk waarneembaar. Opbouw en samen stelling van dit hechte geheel kan op de voet van een (Spaarne)dijk duiden. Bij het onderzoek van de dijkvoet kwamen geen vondsten tevoorschijn waardoor aan de hand van het schervenmateriaal uit de erboven liggen de laag aan een datering van minstens midden 14e eeuw kan worden gedacht. 148

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 150