en de fabrijk van Rokkenstreep, (Haarlemmer streep,) gaf reeds, in den jare 1595, aan vele ingeze tenen een ruim bestaan. De werkzaamheden van deze Fabrijk, gelegen aan de Oude Gracht, en gedre ven onder de firma van Westerkappel en Hoofd, zijn door de tijdsomstandigheden zeer verminderd, en grootendeels naar Almelo en de Meijerij van den Bosch verplaatst. De Fabrijk van Zijden, en Garengazen kwam alhier in stand, na de opheffing van het Edict van Nantes, en door de gevolgen van dien. De Kappegazen zijn nog altijd gezocht, en de Builgazen worden, vooral in Noord-Amerika, veel gebruikt, en leveren veel debiet aan de Fabrijk in de Battejorisstraat, onder de firma van de Wed. A. Ie Grand en Belain. De Fabrijk van wit Garen, Lint, en Koord was voor namelijk in bloei «in het begin der achttiende eeuw, toen men in dit vak tien fabrijkeurs telde, welke wel zeshonderd molens aan den gang hadden. Thans bestaan er nog vier Fabrijken, zoo als: in de Schag- gelstraat, onder de firma van J.W. Vos, Zonen, in de Groote Houtstraat, onder de firma van L.J. van der Smissen en Comp., in de Kruisstraat, onder de firma van J. en P. Vermeulen, en op het Groot Heiligeland, onder de firma van Pieter Huurkamp van derVinneen Zonen. De Zijden- en Halfzijdenstoffen Fabrijk. In deze stof waren er hier ter stede, in 1750, meer dan twintig fabrijkeurs, terwijl nagenoeg vijftienduizend zielen, op de eene of andere wijze, in deze Fabrijken een middel van bestaan vonden. Het verplaatsen van de zen aanzienlijken tak van bestaan naar Creveld, en het oprigten van dergelijke Fabrijken in de meeste naburige landen, deed de Haarlemsche Fabrijken dusdanig vervallen, dat er slechts twee zijn overge bleven, de eene op de Bakenessergracht, onder de firma van Izaak Wijnkamp, en de andere in de Schag- gelstraat, onder de firma van de Gebr. Rookmaker. De Fabrijk in Gewevene Kanten werd alhier in het begin der achttiende eeuw uit Altonaovergebragt, en leverde een bestaan aan zes en zeventig fabrijkeurs, welke 's wekelijks gezamenlijk ruim twintig duizend stukken kant vervaardigden. De hooge inkomende 13

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 15