regten, en het oprigten van dergelijke Fabrijken in andere landen, hebben het aanzienlijk aantal dezer fabrijkanten tot op twee verminderd, zijnde beide op het Groot Heiligeland, onder de firma van P. Solle- wijn, en Pieter Huurkamp van der Vinne en Zonen. De Gebloemde-Langetfabrijk is haar verval omtrent aan dezelfde oorzaken verschuldigd. Van deze be staat er slechts nog eene in de Damstraat, onder de firma van Van der Kasteele en Brero. De Garentwijnderijen bestonden in deze Stad reeds in het begin der zeventiende eeuw; doch, bereikten haren hoogsten trap van voorspoed in de helft der vorige eeuw, toen men een twintigtal Twijnderijen binnen deze Stad telde. Het aanleggen van Twijnde rijen en Bleekerijen in andere landen, de hooge in komende regten aldaar, (Tot in den jare 1773, waren de inkomende regten in Frankrijk, op de getwijnde Kantgarens geheven wordende, niet hooger dan ze ven livres, acht sols de honderd pond bruto; vervol gens werd er eene belasting van twintig livres, acht sols per honderd pond bruto geheven. Dit inkomend regt werd allengs verhoogd, tot dat hetzelve eindelijk in 1824 tot elf honderd franken de honderd kilogram men gerezen is, en alzoo tot heden geheven wordt, hetwelk allen invoer schier onmogelijk maakt.) en in lateren tijd de invoer der Katoenengarens uit Enge land, zoo hier als elders, hebben het grootste nadeel aan deze Twijnderijen toegebragt, zoodat het getal derzelve tot op twee verminderd is, eene aan de smal le Oude Gracht, onder de firma van J. Hoofman en Comp., en eene in de Groote Houtstraat, onder de firma van Kops en Van der Schaft. Van den oorsprong van de Katoenspinnerij, in de Koningstraat, kunnen wij, wegens gemis van aantee- keningen, niets stelligs zeggen. In 1815, ging dezelve aan de tegenwoordige eigenaars over, en verkreeg sedert dien tijd door de machinale inrigting allengs meer uitgebreidheid, totdat, in 1827, alhier eene Stoommachine werd geplaatst, waardoor hare werk zaamheden in dier voege uitgebreid werden, dat er thans, behalve de Katoenspinnerij, welke tot de meest mogelijke volkomenheid gebragt is, eene We verij van gekleurde en ongekleurde goederen gedre ven wordt, waaronder ook het fabriceren van katoe-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 16