tijd). Er heerste in dat gezin een oprechte vroomheid, een god-dienende, optimistische kracht straalde ervan uit. Bij ingewijden en later in veel bredere kring stonden de Ten Booms bekend om hun gastvrijheid en gulheid van geven. 'Soepketel en koffiepot pruttelden altijd op het fornuis', zou Corrie later vertellen in het boek De Schuilplaats. 'Postboden en politie-agenten, eenzame oude mannen en verkleumde loopjongens vonden hun weg naar onze deur in de steeg en stonden met hun voeten te stampen en hun handen te warmen om de hete bekers'. De bijzondere rol, die de familie Ten Boom, en Corrie niet het minst, zou spelen in de jaren van de Duitse bezetting, kondigde zich feitelijk aan, toen in 1937 het honderdjarig bestaan van de horlogerie gevierd werd. In de kring van de feestvierende de familie verschenen broer Wiliem en zijn gezin, met in hun midden een onbekende gast: Herr Gutlieber, een Duitse jood, ge vlucht op een melkauto. In München hielden ze hem op straat tegen - jongens tussen vijftien en twintig jaar oud en staken zijn baard in brand. Die gehavende jood, in het achterhuis aan de Barteljorisstraat, leek de profeet te zijn van wat de familie Ten Boom nog te wachten zou staan. Hij werd ook de inspiratie tot de onvoorstelbare hulp, die de Ten Booms zouden geven aan joden en andere ontheemden, opgejaagd door hun Duitse vij anden. In de bezettingsjaren ben ik twee keer in de horlogerie van Ten Boom geweest, een kleinschalige winkel met daarachter de werkplaats. Ik kon niet vermoeden, dat daarboven een heel andere wereld ontstaan was, haaks op het daagse leven van de Barteljorisstraat. Daarboven namelijk huisden mét de Ten Booms de onderduikers, via de deur in de Schoutensteeg naar binnen geloodst. De Béjé fungeerde voor hen meestal als doorgangshuis, totdat er door de ondergrondse een nog veiliger be stemming gevonden was. In die andere wereld leken de Ten Booms ook een ander leven te leiden, geregisseerd door Corrie, zij het dat ze niet gedreven werden door een zucht naar avontuur maar, naar hun stellige over tuiging, door een bijbelse opdracht. Hoevelen hebben niet hun leven te danken aan de Béjé? Het huis van Ten Boom met de vele kamertjes leek voor vluchtelingen gebouwd, maar het werd nog meer be veiligd - in geval van overvallen door de Duitsers en/of hun trawanten toen in de kamer van Corrie, hoog in de nok, een muur werd opgemetseld, die een smal ge- 172

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 174