deelte afscheidde, waar je door een luik in een kast kon binnenkruipen. Die schuilplaats in Corrie's kamer is wereldberoemd geworden, want daarin hadden zich zes onderduikers opgeborgen, toen op die dag in februari 1944 het huis in de Béjé overvallen werd. De zes in de schuilplaats wer den niet gevonden. De familie Ten Boom en andere al dan niet toevallig aanwezigen werden meegevoerd. De familie was het slachtoffer geworden van een doortrapte verrader. Vader Ten Boom (dik in de tachtig), door zijn witte baard een markante verschijning in de Haarlemse binnenstad, - hij bleef even staan, toen hij werd afge voerd, om de oude Friese klok op te trekken. 'We mogen de klok niet laten stilstaan', zei hij - stierf al spoedig in gevangenschap; Corrie en haar zuster Betsie kwamen tenslotte terecht in het concentratiekamp Ravensbrück. En juist daar, in die mensonterende hel en tot in de goorste uithoeken van het kamp, groeiden die twee uit tot de zendelingen, die het evangelie als een blijde boodschap en als een bron van hoop en vertroosting durfden te preken. In het boek De Schuilplaats heeft Corrie ten Boom daar alles over verteld. Betsie overleefde die hel van Ravens brück niet. Corrie kwam door een administratieve fout in vrijheid. Behalve haar vader en haar zus had ze ook een neef in het verzet verloren; haar broer haalde de bevrijding nog wel, maar leefde niet lang meer. Corrie en haar zus Nollie waren de twee die het er levend afbrachten. Na haar geestelijk oorlogsavontuur meende Corrie ten Boom in een toch wel al te groot vertrouwen vriend en vijand tot de grote verzoening te kunnen brengen. Zij stichtte onder meer in Bloemendaal (de Schapeduinen) tehuizen voor slachtoffers van concentratiekampen en uit de illegaliteit en dacht die samen onderdak te kun nen geven met die andersoortige 'oorlogsslachtoffers NSB'ers, collaborateurs en andere profiteurs van de bezetters. Maar haar vertrouwen bleek vermetel te zijn geweest, haar verzoeningspogingen mislukten falie kant. In Darmstadt huurde zij een voormalig concentra tiekamp om in samenwerking met de Lutherse kerk voorlopig ontheemden te huisvesten. Corrie ten Boom werd een wereldzendelinge. Zij predik te het evangelie bij de frontsoldaten in Vietnam, bemoe digde verdrukten achter het ijzeren gordijn: waar nood en narigheid zich openbaarden verscheen zij ter plekke. Tal van boeken heeft zij geschreven, waarvan verschei- 173

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 175