dene in meer dan twintig talen uitgebracht zijn. The Hiding-place, in Nederland verschenen als De Schuil plaats, is wel het bekendste. Het is ook verfilmd met uiteraard vele opnamen in Haarlem. De Béjé heeft door haar wereldvermaardheid gekregen. In het boek In het Huis van mijn Vader vertelt ze over de jaren van vóór De Schuilplaats. Toen zij op 16 april - 91 jaar oud - in Los Angeles overleed, moet een krant aldaar geschreven hebben: 'Een echte engel is ons ontvallen'. Daarmee werd Corrie ten Boom ten volle getekend. Het huis aan de Béjé is een soort pelgrimsoord geworden. Vooral Amerikanen, die 'Holland doen', verschijnen nogal eens in de Bartel- jorisstraat en stappen de winkel binnen, die nu door anderen gedreven wordt. Bezichtiging is helaas niet (meer) mogelijk, hoewel de kamertjes en optrekjes bo ven intact zijn gebleven en de echte schuilplaats in Corrie's kamer behouden is. Een stuk Haarlemse ge schiedenis leidt daardoor een onbestemd leven. Vandaar en daarom mijn vraag, of niet een instantie (de gemeente? de VVV? de Vereniging Haerlem?) het initia tief zou kunnen nemen om De Schuilplaats in de Béjé weer openbaar te maken zoals dat ook vroeger is ge weest, toen er zelfs een hostess zetelde. 6 mei 1904- 10 oktober 1983 Oscar Pieter Frans Marie Cremers was van november 1947 tot mei 1969 burgemeester, sinds 1893 de langste ambtsperiode van een burgemeester in Haarlem. Hij werd op 6 mei 1904 in Arnhem geboren. Mr. Cremers studeerde rechten aan de gemeente-universiteit van Amsterdam, waarna hij zich als advocaat in Arnhem vestigde. In 1934 werd hij benoemd tot commies-griffier van de Tweede Kamer. Na de oorlog werd hij benoemd tot griffier van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. In 1947 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Haarlem. Ruim veertien jaar na zijn afscheid als burgemeester van Haarlem heeft mr. Cremers, teruggetrokken uit het grotestadsleven, met zijn vrouw in het Overijsselse bui tenhuis van zijn pensioen mogen genieten. Dat speelde zich met name af op een stukje Haarlems grondgebied waardoor de band met zijn stad bewaard bleef: het zonneterras dat hij als afscheidsgeschenk van de Haar lemse burgerij kreeg. Cremers wilde in eerste instantie helemaal geen burge- 174 WIM HELVERSTEIJN MR. OSCAR CREMERS

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 176