Het kon ook niet uitblijven dat hij als conservatief katho liek botste met het veranderende cultuurbeeld. Met zijn verbod, in 1968, van het toneelstuk De Smoeshaan, om dat tijdens de première, zoals hij schriftelijk motiveerde, herhaaldelijk een voorwerp, voorstellende het manne lijk geslachtsdeel, werd getoond en ermee werd gema nipuleerd, haalde hij de voorpagina van ook landelijke kranten. Cremers was een fervent strijder voor de Europese een wording en hij nam het initiatief tot de jumelage met Osnabrück en Angers. Het ging hem niet hard genoeg en tijdens onze gesprekken gewaagde hij dikwijls van zijn teleurstelling hierover. Het is wellicht goed geweest dat hij indertijd juist af scheid nam op een moment dat de economische crisis, die thans Haarlem op allerlei gebied treft, zich nog maar nauwelijks begon af te tekenen. Hij moet er op afstand in Vilsteren door de contacten, die er nog waren, die laatste jaren stellig weet van hebben gehad. Daarvoor was hij nog te zeer met zijn stad verbonden. 4 mei 27 juli 1901- 1983 Toen de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel in 1947 in Haarlem haar jaarvergadering hield, was in het programma opgenomen een bezoek aan de door massale sloping geteisterde badplaats Zandvoort. De toenmalige burgemeester H. van Alphen gaf voor de gasten een uiteenzetting over de verwoes ting van het kustgebied en de plannen tot wederop bouw van Zandvoort. Er was toen één toehoorder die met meer dan gewone aandacht luisterde en dacht: 'Wat een uitdaging om van zo'n gemeente burgemees ter te zijn en een leidende rol te spelen bij de oplossing van de problemen waar het gemeentebestuur zich voor ziet geplaatst'. Die - toen onbekende - toehoorder was Mr. Hector Marius van Fenema. Deze solliciteerde naar de kort daarop vacant komende functie en werd met ingang van 1 februari 1948 tot burgemeester van Zandvoort benoemd; een functie die hij tot zijn pensionering in 1966 vervulde. Mr. H.M. van Fenema werd op 4 mei 1901 te 's-Graven- hage geboren waar zijn vader officier van de grenadiers en jagers was. Enkele jaren later verhuisde het gezin naar Groningen; de jonge Van Fenema bezocht het gymnasium en slaagde in 1926 aan de Rijksuniversiteit te Groningen voor het doctoraal examen rechten. Ver- 176 HANS BOS MR. H.M.VAN FENEMA

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 178