nen Dekens kan gerekend worden. Deze Fabrijk, waarin het getal werklieden dagelijks toeneemt, wordt gedreven onder de firma van F.J. Prince en Comp. De Zijden- en Garenverwerijen zijn te naauw aan de overige Fabrijken verbonden, dan dat men de oor zaak van haar verval hier zoude behoeven aan te toonen. Van de zes en twintig te voren bestaande Verwerijen, is er nog ééne, op het donkere Spaarne, onder de firma van J. de Breuk en Zoon, overig. Verders heeft men op het donkere Spaarne eene Kunst-Verwerij en Bleekerij, onder de firma van F.J. Prince en Comp., welke Fabrijk echter te kort be staan heeft, om hiervan iets meer te kunnen melden. De alom vermaarde Lettergieterij en Boekdrukkerij bij de Groote Kerk, onder de firma van J. Enschedé en Zonen. Over de uitvinding der Boekdrukkunst, en de trapswijze verbeteringen, welke dezelve ondergaan heeft, willen wij hier niet spreken; alleen moeten wij zeggen, dat J. Enschedé Izaaksz., in 1733 en volgen de jaren, de Lettergieterij tot eene hooge volkomen heid gebragt heeft, en alstoen ook de Muzijknoten, als letterstaven gezet en gedrukt, heeft ingevoerd. Sedert dien tijd, hebben de eigenaars zich steeds beijverd, om in hunne Trafijk alle mogelijke verbete ringen te maken, zich met nut bedienende van de uitvindingen daaromtrent in andere landen gedaan. De proeven, op de algemeene Tentoonstelling in 1825 geleverd, en de menigvuldige letters, in allerlei vorm en grootte, en geschikt voor alle talen, getui gen, dat de letters, alhier gegoten, in fraaiheid alles evenaren, wat in dit vak gezien wordt, en bewijzen, dat de Haarlemsche Lettergieterij haren gevestigden roem steeds handhaaft, en voor geen der buitenland- sche behoeft te wijken. Behalve deze Boekdrukkerij, telt men er nog vier in deze Stad. De IJzer- en Kopergieterij, de Smederij en Machine rie, in de Koningstraat, onder de firma van F.J. Prince en Comp., is eene Trafijk aan de Katoenspinnerij ver bonden, wordende ook door middel der Stoom machine gedreven. 15

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 17