Een figuur als Van Fenema kon zijn activiteit niet tot zijn eigen gemeente beperken: Zuid-Kennemerland moest naar zijn visie tot grotere bestuurlijke samenwerking komen. In zijn nieuwjaarsrede 1958 pleitte hij voor een onderzoek naar de mogelijkheid van de vorming van een district Zuid-Kennemerland: een bestuursvorm lig gende tussen provinciaal en gemeentelijk bestuur. De gemeentelijke samenwerking - ook burgemeester Cre- mers van Haarlem was daarvan de grote promotor - kwam daarna, zij het in een andere vorm, allengs op gang. In 1960 kwamen de colleges van burgemeester en wethouders van de gemeenten in Zuid-Kennemerland (en Velsen) bijeen voor een interlokaal gemeentelijk contact. Hieruit groeide een samenwerking die later heeft geleid tot de vorming van het Gewest Zuid-Kenne merland. De in capaciteit tekort schietende toegangswegen naar Zandvoort waren voor burgemeester Van Fenema een obsessie. In gewestelijk verband werd in het kader van de voorbereiding van de herziening van het Streekplan voor Zuid-Kennemerland geijverd voor ontsluiting van de badplaats en verbetering van de wegenstructuur in de regio volgens het plan-De Ranits. Grote teleurstel ling veroorzaakte de verwerping van dit plan door het Provinciaal bestuur. Bij zijn afscheid in 1966 kon men spreken van een suc cesvol burgemeesterschap. De gemeenteraad van Zandvoort bracht de dank van de gemeente tot uitdruk king door het toekennen van een gouden erepenning met de inscriptie 'Volhardend, toegewijd, voortvarend'. Het plein voor Bouwes Palace werd genoemd 'Burge meestervan Fenemaplein'. De heer Van Fenema vergeleek zijn relatie als burge meester met Zandvoort met een huwelijk. Ook na de ambtelijke 'scheiding' is zijn liefde voor Zandvoort on verkort gebleven. Enkele maanden voor zijn overlijden op 27 juli 1983 maakte hij nog een opstel onder de titel 'Zandvoort op weg naar 2000', waarin hij zijn visie gaf op de bestuurlijke aspecten van Zandvoort in de komende jaren. Mr. H.M. van Fenema was officier in de Orde van Oranje- Nassau. Voor zijn werk in het verzet ontving hij het gouden ereteken van Verdienste van de Republiek Oostenrijk. De staat Israël schonk hem voor zijn hulp aan joodse onderduikers de Yad Vashem eremedaille.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 180