Hij was Proost-honorair van de lllustre Lieve Vrouwe Broederschap te 's-Hertogenbosch. 25 augustus 1919 22 november 1983 leder mens is uniek. Nooit was ik daarvan zo doordron gen als na een bezoek aan Tjaard de Haan. Achter de metershoge bereklauw en springbalsemien ging zijn Wassenaarse woning aan de Kerklaan schuil, waarin hij de laatste jaren als een kluizenaar, geveld door artrose, zijn leven sleet. Weinig was er meer over van de ge adoreerde leraar Nederlands op het Lorentzlyceum te Haarlem, van zijn encyclopedisch geheugen waaruit hij altijd met smaak wist te reproduceren en zijn niet afla tende ijver als schrijver van tientallen boeken en hon derden artikelen op het gebied van de volkskunde in de breedste zin van het woord. Ook was er een einde geko men aan zijn verre reizen, waaraan een vol rek met kleding herinnerde, uit ieder land een jasje. Na een arbeidzaam leven hoefde het voor hem niet langer meer. Levensrekkers hebben dan ook gelukkig geen kans gekregen. Op 22 november 1983 overleed hij op 64-jarige leeftijd. Voorheen voelde je je nietig als zijn woordenstroom, knap geformuleerd en voortdurend analyserend, je om spoelde zodat dialogen haast uitgesloten waren. Je laafde je aan zijn eruditie, zijn enorme belezenheid en zijn grote muziekkennis. Zijn kracht lag vooral in het doorzien van de dingen, ook van de mensen, het leggen van verbanden, het combineren van zovele disciplines. Bij zijn 'thuiscolleges' leunde hij ontspannen achter over in zijn stoel, één van de weinige die niet bezet was door stapels manuscripten, tijdschriften, boeken en langspeelplaten. Het decor bestond verder van plafond tot plint uit schilderijen van zijn vader, de architect Jacob de Haan, die vier jaar geleden op 96-jarige leeftijd overleed. Het waren Tjaards ouders die zijn leven 64 jaar lang hebben beïnvloed. Hij werd op 25 augustus 1919 te 's-Gravenhage geboren uit een Friese vader en een Groningse moeder, veel te laat en met een te groot hoofd, zoals hij zelf vertelde. De noordelijke provincies werden als bakermat van zijn ouders een belangrijk studieterrein voor zijn volkskun dige voorliefde, een onuitputtelijke bron voor zijn werk als schrijver-onderzoeker. In Groningen vertoefde hij door oorlogsomstandigheden op het platteland en Friesland leerde hij kennen als leraar te Drachten. Op 179 W.M.B. BOSMAN TJAARDWIEBO RENZODEHAAN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1983 | | pagina 181